A két hétvégi vetítésből befolyó összeget a kolozsvári Művész mozi egy ukrajnai menekülteket segítő civil szervezetnek ajánlja fel. A TIFF is hasonló célú vetítéssorozatot indított.
A kolozsvári Művész mozi március 19-én 20-án, szombaton és vasárnap szervez egy-egy jótékonysági vetítést az UrbanEye Filmfesztivállal és az első és egyetlen ukrán streamingszolgáltatóval, a takfix.com-mal együttműködésben. A kezdeményezés két, nálunk moziforgalmazásba nem került dokumentumfilmet hoz el a kolozsvári közönségnek.
Szombat este 6-tól a The Babushkas of Chernobyl című, 2015-ös alkotást lehet megnézni; a film arról a 100 asszonyról szól, aki az atomerőmű felrobbanása után nem akart elköltözni a sugárfertőzött környékről, s bár férjeik egymás után meghaltak mellettük és szomszédaik is rég elköltöztek, ők makacsul ragaszkodnak otthonaikhoz. A film a döntésük indokait keresi, és kíváncsi arra, hogyan tudtak ezek az asszonyok megmaradni a lakhatásra alkalmatlannak nyilvánított, katonák által őrzött és vadállatoktól hemzsegő területen, illetve őket magukat hogyan befolyásolta a közel három évtizedes, állandó sugárzás. A film egy tragikus háttere ellenére nagyon is élő közösséget mutat be.
Vasárnap este 8-kor a Train Kyiv-War (r. Korney Gritsyuk) című, 2020-ban bemutatott dokumentumfilm rajzol portrékat nézői elé: különböző karakterű, társadalmi hátterű és politikai meggyőződésű utasok vitatkoznak vagy éppen veszekednek a Kijevből indult vonaton. A céljuk közös: a fővárostól 12 óra távolságra és a front közvetlen közelében levő, Kosztjantynivka nevű kis iparváros felé tartanak, és mindannyian békét akarnak.
A mozijegy ára adomány, ajánlott minimális összege 20 lej. A jegyeladásból származó bevételt a MitOst egyesületnek ajánlják fel a háborús övezetből menekülők segítésére, átmeneti szálláshelyek biztosítására.
Hasonló kezdeményezéssel próbál segíteni a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál is, amely hagyományos vetítéseinek egy részét rendszerint éppen a Művész moziban szervezi. Ezúttal a Digital Cube filmforgalmazóval együttműködésben, illetve saját VOD-felületén, a unlimited.tiff.ro-n hirdet jótékonysági vetítéseket.
Az online felületen és 14 moziban a Donyecki történetek (Donbass) című, Szergej Loznica rendezte, fekete vígjátéknak álcázott háborús filmdrámát tették elérhetővé. 2018-ban bemutatott alkotásában az ukrán filmrendező a hibrid hadviseléstől és a hátterében zajló, szeparatista csoportok által elkövetett bűncselekményekről mesél. A film operatőre Oleg Mutu volt; a Donbass rendezői pálmát nyert Cannes-ban. A jegyeladásból származó összeget a Vöröskereszt és más, az ukrajnai menekülteket segítő civil szervezetek számára ajánlják fel.