Tegnap először adta át filmdíjait a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa. A testület a Magyar Média Mecenatúra programban támogatott és egyben a tavaly őszi Filmhéten bemutatkozott filmek legjobbjait tüntette ki. 5 kategóriában összesen 15 alkotót díjaztak, emellett 3 különdíjat osztottak ki.
Novák Emil operatőr, a szakmai zsűri elnöke a tegnapi gálaesten kijelentette, hogy minden kategóriában sokkal több elismerésre érdemes filmet láttak, mint ahány díjat kioszthatnak, és a támogatott filmek teljes versenymezőnyének általános szakmai színvonala igen magas. A zsűri további tagjai Bíró Tibor, a Jameson Cinefest Fesztivál igazgatója, Demeter István, a Szolnoki Filmfesztivál igazgatója, Haris László fotóművész, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, Kárpáti György, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem adjunktusa, a Magyar Nemzet filmes szakírója, Schubert Gusztáv, a Filmvilág főszerkesztője és Varga Balázs egyetemi adjunktus, az ELTE Filmtudomány Tanszékének oktatója voltak.
A független szakmai zsűri értékelése alapján dokumentum-, ismeretterjesztő, animációs film, tévéjáték, valamint kísérleti- és kisjátékfilm műfajban első, második és harmadik díjat ítéltek oda 1,5 és 1 millió, illetve 500 000 forint értékben a nyertes filmek rendezőinek. Emellett a testület három filmes szakember teljesítményét is díjazta, egyenként 500 000 forintos különdíjjal. A héttagú zsűri abból a 121 filmből válogathatott, amelyeket a Médiatanács a Magyar Média Mecenatúra programban támogatott, és amelyeket bemutattak a tavaly októberi Filmhéten.
A díjazottak
Az NMHH Médiatanácsának Fehér György-díja – tévéjátékfilmek:
- I. díj: A berni követ (r. Szász Attila) – A rendszerváltozás után majd két évtizedig tartotta magát a tévhit, miszerint a tévéfilm csakis unalmas lehet. Fiatal filmesek sora bizonyította az elmúlt években, hogy a bölcsesség és a szellemesség, a drámai történet és a népszerűség nem ellentétesek. A Berni követ alkotói e stíluseszmény jegyében idézték fel az 1956 utáni megtorlás egy kevéssé ismert epizódját. A zsűri különösen nagyra értékelte a hibátlan csapatmunkát, mindenki a maximumot hozta. (Interjúnk a rendezővel, kritikánk a filmről)
- II. díj: Hőskeresők (r. Miklauzic Bence) – Az elhallgatott múlt, az elleplezett bűnök, a kibeszéletlen történelem tovább mérgez, miközben a hajdani tragédia 40–50 év múltán drámaiságát vesztve tragikomikus kisszerűségbe fullad. Miklauzicz Bence és kitűnő színészei felsőfokon beszélik a kelet-európai groteszk nyelvét.
- III. díj: A rajzoló (r. Mattyasovszky-Zsolnay Bálint) – A fájdalmas magyar történelmen túl is van és lehetséges élet. A rajzoló egy napjainkban játszódó, bizarr bűnügyi történetet mesél el egy nem kevésbé különös hős, egy rendőrségi fantomkép-rajzoló szemszögéből. A zsűri nagyra értékelte a témaválasztás eredetiségét, a rendezés perfekcióját és a színészi játék lélektani hitelét.
Az NMHH Médiatanácsának Kollányi Ágoston-díja – ismeretterjesztő filmek:
- I. díj: A Nagy Fafilm (r. Molnár Attila Dávid) – Molnár Attila Dávid filmje sikeresen oldja fel az ismeretterjesztés dilemmáját: egyszerre képes tárgyilagosan és ugyanakkor vonzóan bemutatni a tudományt, A nagy fafilm barátságos, kerek és körüljárható, akár főhőse, a több száz éves gerecsei tölgyfa.
- II. díj: A Griff, a Dámvad és a Varjú (r. Oláh Kata) – Három erdélyi író és közéleti ember, három értékes, de még mindig kevéssé közismert irodalmi életmű, három példaadó emberi sors pontos és beleérző megidézéséért.
- III. díj: Vad Szigetköz(r. Mosonyi Szabolcs) – Bravúros technikai megoldásaiért, kifinomult természetfilmes stílusáért, a természet iránti szeretet és felelősség meggyőző képviseletéért.
Az NMHH Médiatanácsának Ember Judit-díja – dokumentumfilmek:
- I. díj: Másik Magyarország (r. Nagy Dénes) – A mai magyar dokumentumfilm új utakat keres, amelyen közelebb tud jutni a közönségéhez. Nagy Dénes filmje bizonyíték arra, hogy a társadalom súlyos gondjainak megértésében és bemutatásában az „emberléptéknek”, a személyes jelenlétnek óriási szerepe van. A másik Magyarország bizonyíték arra is, hogy a stílus, a képvilág kifejezőereje és személyessége sem hátrány, hanem érték a filmes szociográfiában.
- II. díj: A tartótiszt (r. Varga Ágota) – Varga Ágota dokumentumfilmje a tökéletes főszereplő-választásnak és a rendező dramaturgiai érzékének köszönhetően a sok évtizedes önáltatás és a kései, de mégsem elkésett megvilágosodás groteszk és tragikus kamaradrámája. (Interjúnk a rendezővel)
- III. díj: Elhallgatott gyalázat (r. Skrabski Fruzsina) – A magyar történelem tele van elhallgatott fájdalmakkal. Az egyik legmélyebbre rejtett egyéni és kollektív trauma az 1945-ben az orosz katonák által megerőszakolt magyar lányok, asszonyok sorsa. Az Elhallgatott gyalázat érdeme, hogy először foglalkozik teljes dokumentumfilmben e máig kibeszéletlen, irodalomban, filmben csak ritkán megidézett súlyos bűnnel.
Az NMHH Médiatanácsának Macskássy Gyula-díja – animációs filmek:
- I. díj: Három nagymamám volt (r. Glaser Katalin) – Minden egyben van itt, ami a nézőt elbűvölheti. Mulatságos és bensőségesen emberi családtörténet, élénk animátori fantázia, eredeti rajzstílus a történet hangulatváltásaihoz tökéletesen illeszkedő filmzenével. A Három nagymamám volt ritka kincs, bölcs humorral teli, igazi örömmozi.
- II. díj: Négyszögletű kerek erdő (r. Horváth Mária) – Ahány olvasó, annyi alakot ölt Mikkamakka, Vacskamati vagy Dömdöm. A film rendezője, Horváth Mária volt olyan merész, hogy Lázár Ervinnek, a magyar gyerekirodalom egyik legeredetibb mesemondójának furcsa teremtményeit, a Négyszögletű Kerek Erdő bölcs és balgatag, de nagyon szerethető lakóit életre keltse.
- III. díj: Egy komisz kölyök naplója (r. Gyulai Líviusz) – Gyulai Líviusz összetéveszthetetlenül egyéni rajzstílusa, áradó életszeretete és kíváncsisága a komisz kölyök naplóját és Karinthy szellemét megidézve még ellenállhatatlanabb. A zsűrinek eszében sem volt ellenállni.
Az NMHH Médiatanácsának Huszárik Zoltán-díja – kísérleti és kisjátékfilmek:
- I. díj: Vágy, hogy indiánok lehessünk (r. Szemző Tibor) – Az irodalom, a zene és a filmes kísérletező szellem rendkívül izgalmas találkozásáért, a filmművészet felfedező attitűdjének megalkuvásmentes vállalásáért, a Szemző Tibor filmjeiben megszokott magas színvonalú kivitelezésért.
- II. díj: Sintér (r. Fabricius Gábor) – A magyar társadalom agresszióval teli mindennapjainak epigrammatikusan pontos és hiteles pillanatképéért.
- III. díj: Bocs! (r. Szirmai Márton) – Egy félbeszakadt barátság húsz éve elrejtett titkának mindvégig feszült és szellemes feltárásáért, a kisjátékfilm adta dramaturgiai lehetőségek perfekt kihasználásáért.
Különdíjak:
- Dr. Szuchy Zsuzsanna rendező: Tenyérnyi gyerekek – az emberi életért folytatott heroikus küzdelem ábrázolásáért
- Zsigmond Dezső rendező: Három királyok – a dokumentumfilm-trilógia rendezéséért, a hátrányos helyzetű emberek helytállásának bemutatásáért
- László Zsolt színész: Utolsó órák – a tévéjátékfilmben nyújtott kimagasló színészi teljesítményéért
A díjakat Karas Monika, az NMHH és a Médiatanács elnöke, valamint Kollarik Tamás Médiatanács-tag adta át. A Médiatanács által szervezett díjátadón mintegy 300 filmes szakembert, médiapiaci szereplőt hívtak meg a szervezők, a gálán az eredményhirdetés mellett Cakó Ferenc homokanimációja, valamint Lajkó Félix hegedűművész Máté Bence természetfotós képeire előadott műsora egészítette ki a programot a jelenlévők számára.