A menekültkérdésre helyezi a hangsúlyt az idei Verzió A menekültkérdésre helyezi a hangsúlyt az idei Verzió

A menekültkérdésre helyezi a hangsúlyt az idei Verzió

A Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiválon 55 filmet vetítenek a világ minden tájáról november 10. és 15. között, öt budapesti helyszínen.

Okszana Szarkiszova fesztiváligazgató a programot beharangozó csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a több mint 30 országból érkező filmtermés napjaink megrendítő élményeiről és az emberiséget foglalkoztató, sürgető kérdésekről adnak számot.

A fesztivál nyitófilmje az öt éven át forgatott Szíriai love story például drámai erővel mutatja be, hogy a száműzetés, az otthontól való elszakadás milyen mértékben tudja felőrölni a családot. A fesztivált kedden Péterfy Gergely író nyitja meg, a nyitófilmet a Mozgásban – A menekültválság képei elnevezésű szekcióban vetítik, amelyben 8 alkotást láthat a közönség. A vetítés után beszélgetés tartanak Sean McAllister brit rendezővel.

A fesztiváligazgató felhívta a figyelmet arra, hogy a programban szereplő kortárs filmek az aktuális problémák mellett korábbi krízistémákat is feldolgoznak, például boszniai, szerbiai, valamint a II. világháború során elmenekült népcsoportokról. Hangsúlyozta: a fesztivál másik kiemelt témája a megfigyelés, amellyel hat film foglalkozik a programban. Ehhez kapcsolódik a december végéig látható Watching You Watching Me című fotókiállítás az OSA Archívumban.

A szekcióban szereplő filmek közül a fesztiváligazgató kiemelte a Drón című norvég filmet, amely a pakisztáni drónháborút dolgozza fel, a Citizenfour című alkotás pedig a magánszféra törékenységére hívja fel a figyelmet, míg a Stasi működésére fókuszál az Engelbecken című film. A vetítések után a Magyar Helsinki Bizottsággal közösen szervezett beszélgetéseken vehetnek részt az érdeklődők.


Részletes program


A Nemzetközi Panoráma szekcióban az idén 35 ország 17 filmje szerepel: Chilétől, Oroszországon át Ázsiából és Európa több országából is érkeztek alkotások, amelyekben összefonódik a kreatív filmezés a politikai aktivizmussal és a világról való gondolkodással – fogalmazott Okszana Szarkiszova.

A fesztivált  az angol Hogyan váltsuk meg a világot? című, Jerry Rothwell rendezte film zárja, amely bemutatja, miként jött létre a Greenpeace hálózata, amely a 70-es években kis baráti társaságként indult.

A Keresztutak program idei vendége a Nürnbergi Nemzetközi Emberi Jogi Filmfesztivál lesz, amely négy filmet hoz a magyar közönségnek.

A Zoom In diákfilmverseny elindításával az idén több teret adnak a fiataloknak. Négytagú szakmai zsűri bírálja el a programban szereplő kilenc filmet, a legjobb alkotást 1000 dolláros (288 000 forint) díjjal jutalmazzák.

A vetítéseken kívül a Toldi moziban látható lesz David Verberckt belga fotós Megdermedt konfliktusok című tárlata, amely a posztszovjet országokban a közelmúltban dúló háborúk, a társadalmi és etnikai konfliktusok bennünk élő emlékét dolgozza fel – mutatott rá az igazgató. Mint mondta, a Diákverzió idén is várja a középiskolásokat: nyolc izgalmas, emberi jogi témájú dokumentumfilmmel, beszélgetésekkel, vendégekkel és szakértőkkel.

Báron György filmesztéta, aki a Magyar Panoráma szekció filmjeit válogatta, hangsúlyozta: a válogatás során a téma aktualitását, társadalmi fontosságát és az alkotás minőségét egyaránt próbálta figyelembe venni. „Ezt nem mindig sikerül összeegyeztetni, ami vívódásokat okozott” – mondta.

Bekerült az idei válogatásba Almási Tamás Tititá, Hörcher Gábor Drifter, a libanoni származású Tarek Raffoul Piros fehér zöld és Nagy Dénes Seb című filmje. A Magyar Panoráma filmjei olyan témákat is feldolgoznak, amelyek aktuális politikai kérdéseket érintenek. Ilyen például S. Takács András és Cseke Eszter On The Spot című tévésorozatának egyik epizódja, amely egy szíriai menekülttábor életét mutatja be. Hasonló a témát dolgoz fel Meggyes Krisztina, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatójának Azok című alkotása, amelyet még a menekültválság előtt készített a Vámosszabadiban működő táborról. A film versenyez a diákfilmprogramban, ahol ugyancsak versenybe száll a pár perces Sárga csillagos kocsmák című, Konkol Máté rendezte alkotás is – hívta fel a figyelmet az esztéta.

Gellér-Varga Zsuzsanna dramaturg az idei Doclab workshopról elmondta: új formát választottak a programnak, amely az idén a Menekültek arcai címet kapta. A rendezvény öt külföldi, valamint magyar résztvevővel indul, akik előre forgatott anyaggal érkeznek a fesztiválra. A műhely három napja alatt az alkotóknak lehetőségük nyílik konzultálni és befejezni a kisfilmjeiket.

A fesztivál zárónapján adják át a Zoom In Diákfilmverseny díját, a fesztivál diákzsűrijének a legjobb emberi jogi filmnek járó 100 000 forintos díját, valamint a szintén 100 000 forintos közönségdíjat.

(MTI)

Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

  • Konklávé

    Színes filmdráma, thriller, 120 perc, 2024

    Rendező: Edward Berger

  • Say Nothing

    Színes filmdráma, tévésorozat, történelmi, 400 perc, 2024

    Rendező: Michael Lennox, Anthony Byrne, Mary Nighy

  • Maria

    Színes életrajzi, filmdráma, 124 perc, 2024

    Rendező: Pablo Larraín

  • Better Man: Robbie Williams

    Színes animációs film, életrajzi, zenés, 135 perc, 2024

    Rendező: Michael Gracey

Szavazó

Melyik a kedvenced a Filmtett-szerzők 2024-es toplistájából?

Szavazó

Melyik a kedvenced a Filmtett-szerzők 2024-es toplistájából?

Friss film és sorozat

  • Konklávé

    Színes filmdráma, thriller, 120 perc, 2024

    Rendező: Edward Berger

  • Say Nothing

    Színes filmdráma, tévésorozat, történelmi, 400 perc, 2024

    Rendező: Michael Lennox, Anthony Byrne, Mary Nighy

  • Maria

    Színes életrajzi, filmdráma, 124 perc, 2024

    Rendező: Pablo Larraín

  • Better Man: Robbie Williams

    Színes animációs film, életrajzi, zenés, 135 perc, 2024

    Rendező: Michael Gracey