A CEE Animation tagja lesz a nemrég megalakult Magyar Animációs Producerek Szövetsége A CEE Animation tagja lesz a nemrég megalakult Magyar Animációs Producerek Szövetsége

A CEE Animation tagja lesz a nemrég megalakult Magyar Animációs Producerek Szövetsége

A közép-európai régió animációs producerszervezeteit tömörítő CEE Animation tagja lesz a nemrég megalakult Magyar Animációs Producerek Szövetsége (MAPSZ), amely csütörtökön mutatkozott be Budaörsön, a 8. Primanima fesztivál keretében.

Mint a beszélgetésen elhangzott, Temple Réka producer, a MAPSZ elnöke, aki 25 éve dolgozik animációkkal, és Gelley Bálint, a MAPSZ elnökségi tagja, a CUB animációs stúdió alapítója, aki a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) végzett rendezőként, együtt kezdeményezték a szövetség létrehozását. A szervezetet júniusban jegyezték be, tagjai saját tartalmakat gyártó producerek és stúdióvezetők.

Felgyorsítani az animációs piacot a közép-kelet-európai országokban

Gelley Bálint kiemelte, hogy a legtöbb országban korábban is létezett már ilyen szakmai érdekvédelmi szervezet. A MAPSZ terveik szerint külföldi fórumokon, eseményeken is képviselni fogja a magyar animációt. Emellett tagja lesz a közép-európai régió animációs producerszervezeteit tömörítő, CEE Animation nevű ernyőszervezetnek is, amelynek célja, hogy az Európai Unió keleti részében is a nyugatihoz hasonlóan jelentős animációs ipar alakuljon ki.

A CEE Animation eredetileg a szövetségeket fogta össze, később annyiban változott a rendszere, hogy jelenleg már egy önálló entitás, az Európai Unióhoz tartozik. „Így már nemcsak a szövetségek felé nyitott, de vállalatok és fesztiválok felé is. A fő célkitűzése, küldetése pedig, hogy kitárja a kaput és felgyorsítsa az animációs piacot a közép-kelet-európai országokban” - mondta Gelley Bálint.

Hangsúlyozta, hogy a napokban a horvát és a magyar jelentkezést is elfogadták, hivatalosan ugyan még nem tagok, de zöld utat kaptak.
Gelley Bálint a kezdetekről szólva felidézte, hogy a CEE Animationnek először a MOME lett a tagja, így az a különös helyzet állt elő, hogy Magyarországot - a többi országtól eltérően - nem egy érdekvédelmi szövetség, hanem egy egyetem képviselte. „Tudtuk, hogy ha tevékenyebben akarunk részt venni a szervezetben, akkor egy jogi személlyé kell válnunk, amely képviseli a magyar animációt” - hangsúlyozta.

Hozzátette, hogy ezt követően egy évig folytak a tárgyalások a producerek között a magyar szövetség megalakításáról. Az Annecy-i Animációs Filmfesztivál keretében megrendezett MIFÁ-n, a világ egyik legnagyobb animációs vásárán való magyar megjelenés pedig felgyorsította a tárgyalási folyamatokat a nemzetközi szervezettel.

Temple Réka kiemelte, hogy szeretnének nagyobb nyilvánosságot kapni. „Szeretnénk minél több döntéshozóval felvenni a kapcsolatot, akik a magyar filmtámogatással foglalkoznak, a filmalappal és a médiahatósággal, hogy képviseljük az animációs producerek és rendezők érdekeit” - hangsúlyozta a MAPSZ elnöke.

Budaörsön ünneplik az animációt

A szombat estig tartó Primanima Nemzetközi Elsőfilmes Animációs Fesztiválon magyar és külföldi diákok, valamint pályájuk elején álló alkotók rövidfilmjei mellett egészestés filmek, nemzetközi workshopok, mesterkurzusok, kiállítások és koncertek is várják az érdeklődőket. A mustra idén kiemelten foglalkozik a kortárs animációs dokumentumfilmekkel, újdonságként pedig külön filmprogram várja a kamaszokat.

A fesztiválra mintegy 700 filmet neveztek, ezek közül választott ki az előzsűri 60 animációt, amelyek a diák-, diploma- és elsőfilm kategóriákban versenyeznek. Emellett 45 animáció szerepel a gyerekfilmes és 15 kisfilm az újonnan létrehozott PrimaTeen versenyprogramban.

(MTI)

Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Friss film és sorozat