Az idei TIFF-en premierként két darab 3D-vetítés is volt – érdekes, hogy két legendás német mester alkotásáról van szó, és mindkettő dokumentumfilm, de jobban nem is különbözhetnének egymástól. Elsőre Herzog barlangrajzokat bemutató filmjéről essen szó.
Évről évre több és több film van a Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon, s ez halmozottan érvényes az idei, tizedik, jubileumi kiadásra. Szerkesztőségünk az egyre sűrűbb és egyre nehezebben navigálható fesztiválprogramban próbál elhelyezni néhány bóját – ezeket ajánljuk a ma kezdődő TIFF programjából.
Ezt is megértük: egy film, ami úgy kezdődik, hogy „David Lynch presents a film by Werner Herzog”. És a stáblista többi része se kutya: Willem Dafoe, Udo Kier, Brad Dourif stb. Innentől kezdve aztán ki-ki eldöntheti, hogy mire számítson. A tömeg úgyis csalódni fog.
Kikiáltották már mindennek: megalománnak, zseninek, őrült, kiégett talentumnak. Klaus Kinski mellett passzív-agresszív szerepet töltött be, „se veled se nélküled” típusú kapcsolatuktól sistergett a mozivászon. Együttműködésük végeszakadtával nem igazán állt talpra játékfilmesként, így az elmúlt 30 évben „csak” a világ egyik legjobb dokumentumfilmeseként jegyezték. A 68 éves világcsavargóval a Thesszalonikiban beszéltünk, ahol Arany Alexander-díjat vett át életmű-retrospektívje alkalmából.
A TIFF egyik idei vendége Wim Wenders volt, aki három filmjét és felesége fotókiállítását kísérte el a fesztiválra. A német mester TIFF-es jelenlétének highlight-ja viszont mindenképpen a június 4-i mesterkurzus volt, amit a szervezők a méltatlanul kicsi TIFF Lounge nevű terembe zsúfoltak be a Bánffy-palota alagsorába.
„Nincs harmónia az univerzumban” – mondja Werner Herzog, aki egész életművében ezt a filozófiát próbálta megfogalmazni a lehető legköltőibb módon. Az Aguirre, Isten haragjától a Fitzcarraldóig kizárólag remekművek jelezték a gondolat finomodásának fázisait, de a későbbi, fáradtabb művek is egy szokatlanul elszánt direktort mutatnak be, akinek mindig van mondanivalója.
Az egykori modernista zseni, botrányhős és celluloidköltő Werner Herzog számtalan feledhetetlen alkotással ajándékozta meg a filmtörténelmet. A 90-es években szinte végig hallgató direktor az ezredfordulót követően újra erőre kapott, 2009-ben pedig egyenesen két filmet is tető alá hozott. Ezek közül a Mocskos zsarumost kerül a magyarországi mozikba (Romániában már bemutatták – a szerk.), ami jó apropó az életmű áttekintéséhez.
Tegnap este kezdődött meg az egyik legrangosabb európai filmfesztiválok egyike, a hatvanadik, jubileumi „kiadásával" ünneplő, szülinapos tematikájú Berlinale.