Ma kezdődik a párizsi Cinémathèque française és a Fondation Pathé szervezésében a filmarchívumok nemzetközi szövetsége, a FIAF Winter School nevű továbbképzési programja.
Hétfőn elindult Tarr Béla workshopja, amit a Freeszfe hallgatóinak tart. A kurzuson húsz Freeszfe-hallgató vesz részt, három hétig dolgoznak együtt a világhírű filmrendezővel.
A leghosszabb magyar film jelzőjével Tarr BélaSátántangója büszkélkedhet. De kevesen tudják, hogy Tarr a dobogó második (sokáig vezető) helyét elfoglaló, négy és fél órás Filmregénynek a rendezőasszisztense volt, míg állandó alkotótársa, Hranitzky Ágnes a vágója. De vajon mennyire nézhető a Filmregény? Mit adhat manapság a Budapesti Iskola improvizált, beszélő fejes doku-játékfilmje? Aki beleveti magát, nehéz filmet kap, de cserébe hitelesen átélheti a pangás éveinek (1964-1982) legkisebb rezdüléseit is. A Filmregény ugyanis igazi történelmi forrás, a ’70-es évek elbeszélése.
Az elmúlt évtized legjobb filmjeit listázta az A-kategóriás Torontói Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), a 19 alkotás között Tarr Béla és Cristi Puiu filmje is szerepel.
A kelet-európai rendszervált(oz)ások harmincadik évfordulóján tettük fel a kérdést: volt-e a politikai, társadalmi mellett filmes fordulat is? Az alábbi vázlatos áttekintés a magyar rendszerváltás körüli bő évtized filmjeiben keresi a filmtörténeti korszakváltás lehetséges jeleit.
A budapesti Cirko-Gejzír artmozi megnyitásának 25 éves évfordulóját a Cirko25 – Ami kimaradt fesztivállal ünnepli. A rendezvény egyik felvezető eseménye Tarr Béla Sátántangójának vetítése lesz.
Tarr Béla 1994-ben készült világhírű alkotását februárban újra műsorra tűzi a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál. A felújított Sátántangót a Berlinálé Fórum programjában mutatják be, ahol 25 évvel ezelőtt elsöprő sikert aratott.
Rekordmennyiségű új taggal bővült az amerikai filmakadémia: 59 országból 928 szakmabelit hívtak meg, köztük Tarr Béla rendezőt és Herbai Máté operatőrt is.