Nicolae Mărgineanu kolozsvári filmrendező Luchian (1981) című filmjével, az első modern román festő, Ştefan Luchian életét bemutató alkotásával folytatódik a nyári Retro Film Klub szerdán a Budapesti Román Kulturális Intézetben.
Călin Căliman 2011-ben a Contemporanul Kiadónál megjelent, Istoria filmului românesc (1897–2010), vagyis A román film története (1897–2010) című könyve valójában a Román Kulturális Alapítvány Kiadója1 gondozásában, a múlt évszázad utolsó évében megjelent, Istoria filmului românesc (1897–2000) című munkájának második, javított és bővített kiadása.
A fesztivál a szaploncai „vidám temető” stílusában nevet önmagán és a filmtúladagolásra vágyó nézőn. A program összeállítását és magát a Filmet persze továbbra is halálosan komolyan veszi. Szerkesztőségünk megpróbált idén is összeállítani egy útmutatót, ami talán segít eligazodni a rengeteg helyszínen özönlő filmáradatban.
Egy ír filmkritikus a kihasználatlan lehetőségek mozijaként határozta meg a háromlevelű lóhere szigetének filmgyártását. Kijelentését vonatkoztathatjuk a román filmtörténet nagyrészére is, hiszen azt kiesések és termékeny időszakok egyaránt jellemzik. A történelem tükreként a román mozi az állam és társadalom fejlődésének tétova pillanatait is ábrázolja, valamint azokat a gyakori irányváltásokat, amelyekkel a 20. században önmagunkat „kényeztettük”.
78 éves korában ma reggel elhunyt Andrei Blaier filmrendező, forgatókönyvíró, egyetemi tanár, a bukaresti Média Egyetem filmművészeti karának egyik alapítója és tiszteletbeli dékánja. (Mediafax)
A napokban zajló 17. Mediterrán Filmfilmfesztiválon 30 román filmet vetítenek, a két életműdíjat az egyiptomi származású színész, Omar Sharif és a 70-es, 80-as évek román filmművészetének egyik vezéralakja, Sergiu Nicolaescu kapja. (citynews.ro)