A Budapesti Klasszikus Film Maratont idén szervezték meg ötödszörre, és mint kiderült, a régmúlt idők filmjei még mindig tudnak újat és érvényeset mondani. Az idén elhunyt Peter Bogdanovich szerint sem léteznek régi filmek, csupán olyanok, amiket még nem látott az ember – és hát volt néhány pótolnivaló. A közel 100 alkotást felvonultató filmfesztivál színes programkavalkádjából szemezgettünk.
Tegnap este kihirdették a 2021-es Európai Filmdíjak nyerteseit. Jasmila Žbanić srebrenicai mészárlásról szóló drámája lett az elmúlt év legjobb európai filmje, a vígjáték kategóriát a norvég Ninjababy nyerte. Mészáros Márta átvette az Európai Filmakadémia életműdíját.
…és Mészáros Mártáról, Törőcsik Mariról, régi és új SZFE-ről, egyetemfoglalásról, Gothár-botrányról, a Partizán dokumentumfilmjéről, Oda az igazságról, és arról, hogyan jöhet el nemsokára a magyar függetlenfilmek aranykora.
…és Erdélyről, Huszárikról, Illésről, Kendéről, Somlóról, Krúdy-kultuszról, hatalmi izgulásról, népi kultúráról, az első Hannibal Lecterről, na meg a Jancsó-operatőrök zsenialitásáról.
Jancsó Miklós Szegénylegények, Makk Károly Szerelem, Fábri Zoltán Körhinta, Bacsó Péter A tanú és Sára Sándor Feldobott kő című alkotásai után a Cannes-i Fesztivál ismét műsorra tűzött egy magyar filmklasszikust is. Mészáros Márta Napló gyermekeimnek című filmjéről, a Napló sorozat első részéről van szó. Az önéletrajzi ihletésű filmdrámát 1984-ben a cannes-i zsűri nagydíjával tüntették ki.
Mészáros Márta élete és pályafutása is filmbeillő történet. Gyerekkorának meghatározó történései közé tartozik, hogy már 10 éves korában árvaságra jutott: édesapját, Mészáros Lászlót, a híres szobrászművészt a Szovjetunióban kémkedés gyanújával elfogták, majd kivégezték. Nem sokkal később édesanyját is elveszítette. A gyermekkori tragédia végigkísérte egész életét, beleértve a filmes munkásságát is.
Tízfilmes retrospektív vetítéssorozattal tiszteleg Mészáros Márta rendező előtt a 38. Bergamói Nemzetközi Filmfesztivál, amelyet március 7. és 15. között rendeznek meg.