Május 31-éig lehet filmeket nevezni a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál versenyébe. A fesztivál 17. kiadását 2020. november 10. és 15. között szervezik meg hat magyarországi városban.
Félreértés ne essék, ez nem a Victor Hugo-féle Les misérables. Ráadásul, hogy még egy félreértés hasonlóan ne essék, itt mindenki francia, még akkor is, ha a bőrszínek teljes szivárványában rázzák büszkén a piros-fehér-kéket – üzeni Ladj Ly rendező az utcai népfelkelést idéző címképekkel, ahogy a Champs-Élysées-n a nemzeti futballcsapat győzelmét ünneplő tömeg őrjöng.
Idén november 12. és 17. között került megrendezésre Budapesten a Verzió, hosszabb nevén a 16. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál. A vetítések, ahogy hasonló eseményekkor szokás, több helyszínen zajlottak, alkalmanként közönségtalálkozókkal kiegészülve. Mesterkurzust tartott Askold Kurov, akinek a tavaly készült Novaya című filmjét vetítették, ezzel is növelve a fesztivál értékét. De a rendezvényhez tartoztak kerekasztal-beszélgetések, úgynevezett vendégtalálkozók, koncertek és a mostanság divatos VR-vetítések is.
Theodore Melfi leforgatta a Kódjátszma folytatását: ezúttal a hidegháborúban vagyunk és az elnyomott matematikus hőseinknek (akik immáron fekete nők) az oroszokkal kell felvenniük a versenyt az űrbe jutásért, miközben saját hazájukkal is meg kell vívniuk az egyenlő jogokért.
A 95 éves Nelson Mandela tavaly decemberben hunyt el, épp az önéletrajzából készült film londoni díszbemutatója alatt. A hír megszakította a vetítést, ám Mandela jelen levő két lánya, Zindzi és Zenani ragaszkodott ahhoz, hogy folytassák, a közönség nézze végig a filmet.
A tanzániai albínók sanyarú sorsát bemutató, A nap árnyékában (In The Shadow Of The Sun) című film nyerte el a közönség szavazatai alapján odaítélt 2000 dolláros Verzió-díjat és a diákzsűri döntése alapján kiosztott 100 000 forintos különdíjat is a 10. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál vasárnapi zárónapján.
A közönség szavazatai alapján a palesztin Emad Burnat és az izraeli Guy Davidi Öt törött kamera című alkotása nyerte el az 1500 eurós Verzió-díjat, és idén először a diákzsűri által odaítélt 100 000 forintos különdíjjal is a holland–francia–izraeli–palesztin koprodukcióban készült dokumentumfilmet jutalmazták 9. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál zárónapján.
Emberi jogi dokumentumfilm fesztivál – a jelző bizony azt mutatja, hogy nem könnyed darabok alkotják a felhozatalt. Fájdalmas, keserű témák, lehetetlen élethelyzetek, megtört arcok villannak fel a filmekben. Persze lehet ezt sokféleképp tálalni, de tudjuk, hogy a legtöbb esetben nem fogunk nevetni a moziban. Mégis mennyire jó, amikor ennyi szomorúság közt akad film, ami könnyesre nevettet – talán nem véletlen, hogy egy ilyen alkotás vitte el a nyolcadik Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál közönségdíjat: Az ősz aranya Jan Tenhaven rendezésében.
Ahogy Oksana Sarkisova, a Verzió programigazgatója a fesztivál katalógusában is említi, az idei fesztivál központi témája a mozgás volt. Utazás térben és időben. Utak és utazók, közvetlen vagy közvetett hatással a mára, a néző jelenére.