Roy Andersson nyitja meg szombaton az Európai Filmek Nemzetközi Fesztiválját Palicson, amelyen több mint 90 filmet mutatnak be 9 kategóriában július 18. és 24. között.
Ma este 9 órától a Tranzit Ház nagytermében Szemző Tibor filmjeiből és zenéiből nyújt ízelítőt a TIFF, ma van ugyanis a fesztivál „magyar napja”, amely évek óta kitartóan jelen van a programban.
Egy fesztiválbeszámoló általában nem szokott értékelést tartalmazni az adott fesztiválról, jobb esetben ugyanis erre nincs szükség. Van ugyanakkor olyan fesztivál is (és ilyen mostanság az Alter-Native is), amelyről az emberek nézettségi adatokat tippelnekmár azelőtt, hogy a fesztivál első filmjén össze lehetne számolni a nézőket. Ilyenkor szükség lehet leltárra és egy kis pozitív látásmódra.
Nyolc nagyjátékfilmet tűzött műsorára a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál idei, 22. kiadása. Köztük lesz Hajdu Szabolcs Délibáb című filmje, valamit Pálfi György Szabadesése, de elsőfilmes rendezők nemzetközi sikerű munkái is bemutatkoznak Marosvásárhelyen.
Hiányzott a Magyar Filmhétről a Délibáb – alkotói úgy döntöttek, nem nevezik a programba. A Fehér tenyér, a Bibliothéque Pascal, a Tamara, a Macerás ügyek rendezője a külföldre költözést fontolgatja és talán felhagy a filmezéssel is. Hortobágyi westernje, a Délibáb a Torontói Filmfesztiválon debütált, a premier másnapján beszéltünk a 42 éves Hajdu Szabolccsal.
Magyar western az elnyomás természetéről és a fellázadás dinamikájáról: a 42 éves rendező a műfaj toposzait adagolja ugyan, de meglehetősen laza narratív szerkezete miatt a Délibáb inkább tekinthető ráérős, lassan égő hangulatfilmnek, semmint feszes zsánermozinak.
A torontói nemzetközi filmfesztivál szervezői nyilvánosságra hozták a szeptember 5-én kezdődő rendezvény programját. Itt lesz Hajdu Szabolcs Délibáb (Mirage) című új filmjének világpremierje, a Contemporary World Cinema válogatásban. A fesztivál rövidfilmes programjában vetítik Fabricius Gábor rövidfilmjét, a Sintért (Skinner).