A Faludi Ferenc Akadémia amatőrfilm-pályázata és a hozzá kapcsolódó filmszemle kilencedik alkalommal került megrendezésre – a szigorúan nem profi alkotóközösségeket megcélzó rendezvény igencsak kinőtte magát, és már a Szindbád mozit is.
Fesztiválok apró örömei
2004-ben az Áldozatot megcélzó tematikus filmpályázatra közel száz film érkezett, nem könnyű feladat elé állítva ezzel a fele ennyihez sem szokott szervezőket. A Faludi Akadémia vállalja a beküldött filmek bemutatását és azok nyilvános megvitatását – az elmúlt évek gyakorlatában nem is volt ezzel gond, de idén kénytelenek voltak meghúzni a határt: huszonhat film került az ún. versenyprogramba, a maradék mintegy hetven filmet pedig a kisteremben, illetve a nagyterem szüneteiben megállás nélkül vetítették. A szűrésre a zsűri fenntartotta a jogot: a tematikához csak távolabbról kapcsolódó, illetve technikailag nem megfelelő filmeket kizárta a versenyből. A határvonal tehát nem esztétikai vagy minőségi elvek alapján lett megállapítva – így hát igencsak vegyesre sikeredett a versenyprogram összetétele, amit csak tovább súlyosbított a kategóriák keverése: dokumentumfilm, kisjátékfilm és kísérleti film váltotta egymást a vásznon.
![](/uploads/Fesztivalfotok/faludi_2004_1.jpg)
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Krzysztof Zanussi – a lengyel rendező végignézte a fesztivál programját, és kommentálta az alkotók filmjeit is. Nagy kár, hogy nem sikerült egy értelmes tolmácsot rendelni melléje – az általában angol nyelven beszélő Zanussi rendkívül szellemes mondatokban reagált az egyes filmekre, amit savanyú interpretátorunk hajlamos volt egy-két suta mondatban összefoglalni, elzárva ezzel a megértés lehetőségét az angolul nem beszélők elől. (Más, és talán még ennél is fontosabb kérdés, mivel a dialógokat is ez az ember duruzsolta Zanussi fülébe – vajon hány kaput csukott be ezekben a fordításokban?)
Elég embertelen dolog szombaton kilenckor kezdeni egy filmfesztivált, de száz film kemény tempót diktál. A Szindbád mozi Latinovits termében már korán reggel irdatlan tömeg van – gyakorlatilag csak a csilláron nem lógnak emberek, és a benyomakodó tömeg ellen nincs könyörület, mivel fizikai képtelenség több embert elszállásolni a vetítőben: az ajtót becsukják. Az előtérben felfeszített vászonra is vetítik a filmeket, így az utcáról nézi a tömeg a filmeket – mivel bent egy korty levegő sincs, lehet, hogy ők jártak jobban. Ilyen nyomorgások mellett a vetített képnek kellene kárpótolnia. Amatőr filmfesztiválokon megszokott hatalmas lelkesedés, túlvállalt gondolatok, életlen képek, vegyes színvonal.
Félprofi amatőrök
A zsűri külön díjat hozott létre az ún. filmegyetemisták részére. A nem kis vitákra okot adó kategóriába a filmmel „professzionálisan” foglalkozó alkotók kerültek – rejtély, hogy a Filmművészetin 35 mm-re készült filmek mellé milyen elbírálás szerint került be a többi alkotás. Ezeken a filmeken tényleg látszott a belefektetett energia – forgatókönyv, kitalált dialógok, megírt történet, színészek (Molnár János Péter: Feltétlenül), kitanult kamera és montázskezelés (Tősér Ádám: A szobádban). A zsűri által leginkább támadott Áldozatok áldozatai (Kosztil Danila) ügyetlen címével ellentétben egész ügyesen csapongott, bár valóban nem derült ki, hova és miért, és így formai játékok parádéja lett. A végül fődíjjal (meghívás az A-kategóriás Krakkói Filmfesztiválra) kitüntetett 2003 novemberét (Nagy Dénes) éreztem a legkevésbé filmszerűnek, a film adta lehetőségekkel a legkevésbé sem élt. A lavórban furcsa pózban üldögélő lány közelijére narrált filozófia nem hengerelt le, ám a zsűrit annál inkább: ők deklaráltan az általam megkérdőjelezett „mondanivaló” és „üzenet” kulcsszavak mellé tették le a voksot, és a rendezvény alatt mindvégig kényszeresen ismételgették „a kevesebb több” varázsigéjét.
![](/uploads/Fesztivalfotok/faludi_2004_zsuri.jpg)
Az elnyomott műfaj
Mint minden fesztiválon, a dokumentumfilm a Faludin is elnyomott műfaj – a versenyprogramba mindössze négy alkotást zsűriztek be (másképp: tízet zsűriztek ki, köztük az áldokumentumfilm elfeledett nyomvonalát felújító Effektíve kecskepornót – r. Breier Ádám – is). A kezdő dokumentumfilmesek hajlamosak a kereskedelmi televízió kliséit önkéntelenül is alkalmazni, szemmel láthatólag az alkotók félnek a beszélő fejtől, ezért igyekeznek minél több vágóképet használni. Csátich Renátó Géza című portréfilmje hajléktalan hősének egy napját szerette volna bemutatni, ám valójában – mint ahogyan a zsűri minden tagja a szemére vetette – csak egy hajléktalan szereplővel játszatja el a guberálás, utazgatás, üvegvisszaváltás köreit. Kondás Sándor Áldozat című filmjét szintén támadta a zsűri, és a „televíziós klisék” átokszavát vetette rá, ugyanakkor számomra valódi ismeretterjesztést nyújtott (ez valószínűleg az én szegénységi bizonyítványom, de nem tudtam, hogy így készül egy ikon).
![](/uploads/Fesztivalfotok/faludi_2004_fodij.jpg)
Lukács Sándor Fogadj el engem áldozatul című portréja Magdi nővérről sem volt mentes a kliséktől; az elképesztő helyeken megjelenő vágóképektől kicsit önmaga paródiájává lett a film, főként azokban a beállításokban, amelyekben a körmét rágó riporter is képbe került. Kizárásos alapon Hájos Zsolt Berény című doksija lett a befutó, amely két öregasszony különleges kapcsolatát dolgozta fel. A film vitathatatlanul a mezőny legjobbja volt, bár hosszúnak éreztem a bevezetését, de lehet, hogy így működött a csattanó, a két asszony acsarkodása és egymásrautaltsága. A fődíjat Pörös Géza adta át – a filmet megvásárolta a Duna Televízió, és főműsoridőben fogja vetíteni.
A kísérleti film átka
![](/uploads/Fesztivalfotok/faludi_2004_krzysztof_zanussi.jpg)
A kísérleti film kategóriája rendkívüli módon szúrta a zsűri szemét. Zanussi óránként egyszer elmondta, hogy a kísérleti film, mint a formákkal való öncélú játék „mondanivaló” és „üzenet” híján szükségszerű zsákutca, sőt, minden kísérleti filmes reklámban fog kikötni, mert ilyen módszerekkel csak sampont lehet eladni, vagy a Music Television alkalmazásában lehet ajánlókat fabrikálni. A kísérleti film kategóriában széles minőségi skálán mozgó alkotások születtek: a Halálposta (Fülöp Péter) rettenetes dialógjait csak Vörös Előd propagandafilmje (Valahol Európában) múlta alul. Körösényi Dániel a kevesebb több elvéből egyelőre csak a kevesebbet valósította meg (Kulcslyuk), de már most látszik, hogy lesz ez még több is. Zombory Anikó pedig a nyugaton oly divatos fringe műfaját próbálta ki saját montázsában (A háború). Tóth Tímea faragott rá a leginkább – filmjével egészen mást akart elérni, mint ami sikerült: a közönség halálra röhögte magát az iszonyatos rockzene fölött megszólaló rettenet párbeszédeken (Egy külvárosi kocsmában), miközben egy veseműtét körül kibontakozó valódi dráma lett volna a cél. A nap közepére már megszoktam, hogy igencsak más platformon helyezkedek el, mint a zsűri, úgyhogy nem csodálkoztam, hogy az általam hibái ellenére is kedvelt Bárányt (Dudás Miklós), illetve Mennyországot (Simonyi Balázs) eléggé fikázta a zsűri – akkor is: szépek voltak és kész, bár hamvas lánylelkem csak keveset bírt nézni Simonyi vágóhidas képeiből. Ferenczik Áron Délbenje nem vállalta túl magát, így különdíjat kapott a szorgos nagymama története. Sári Anikó pedig a fesztivál kedvence és fődíjasa lett a vatta és az olló párbajáról szóló bájos animációs filmjével (Szappanopera).
Társadalmi célú hirdetés
A kisjátékfilm kategórián belül érthetetlen módon népszerűvé vált a társadalmi célú hirdetés műfaja. A Kétségbeesve és Az Áldozat alkotói (Horváth Betti, illetve Hoffmann Tamás) igencsak kisiskolás módon emelték fel hangjukat a nem kívánt terhesség és a droghasználat ellen, de a témaválasztás ismét dicsérendőnek találtatott, és biztatásra lelt a zsűri soraiban, hiszen ezeknek a fontos témáknak helye van a filmművészetben. A kis cipők (Szeift Ákos) némafilmes építkezése meglehetősen próbára tette a közönség türelmét, ahogyan a Szabad légyben (Boldvai Ferenc) sem sikerült eltalálni a film hosszát. Vépy Zoltán egy nagyon finom történetet mesélt el a felsőbb hatalmak gondviseléséről: fődíjat termett a kistestvér fogantatása (Első áldozás). A tavalyi befutó Ducki Tomek pedig idén a kalóriákkal vette fel a harcot – a Zsírkiller életlenségektől ugyan nem mentes sztorija végre megnevettette közönségét, az elhízás ellen küzdő lányok pedig különdíjjal távozhattak.
![](/uploads/Fesztivalfotok/faludi_2004_3.jpg)
A szervezők ígéretet tettek arra, hogy jövőre, az immáron nemzetközi porondra lépő rendezvény egy nagyobb moziban lesz – a téma pedig A tű foka. Hát hajrá!