Ma délután kezdődik a Kolozsvári Magyar Filmnapok a Tranzit Házban, amelyet a Kolozsvári Magyar Napok részeként szerveznek meg: augusztus 22-éig, vasárnapig minden nap 18 és 24 óra között a városhoz valamilyen módon kötődő alkotásokat vetítenek. (transindex.ro)
„Az ihlet két forrásból: Szilágyi Júlia írótól, műkritikustól, illetve a Kolozsvári Magyar Napok szervezőitől ered” – mondta el a sajtótájékoztatón a szervező Tranzit Alapítvány vezetője, Könczei Csilla. Szilágyi Júlia azt javasolta a szervezőknek: vetítsenek portréfilmeket olyan kolozsvári személyiségekről, akiknek valamilyen okból távozniuk kellett a városból.
Így a filmnapok keretében portréfilmet vetítenek Bodor Ádám íróról, Fischer István filmrendezőről, Orosz Lujza színésznőről, Tordai Zádor íróról, filozófusról, valamint Senkálszky Endre színészről. A műsorban ugyanakkor szerepel egy-egy, a főszereplőkhöz kötődő film is.
A rendezvényen ugyanakkor válogatások láthatók a kolozsvári filmes műhelyek: az Argo, a Filmtett–Duna Műhely, a Kolozsvári Televízió, a Sapientia EMTE, a Videopontes, a Transindex TV és a kukker.ro filmjeiből.
Lakatos Róbert az Argo Audiovizuális Egyesület válogatásából többek között Felméri Cecília Mátyás, Mátyás című filmjét emelte ki, amely a városhoz szorosan kötődő animációs dokumentumfilm. A szintén általa képviselt Sapientia EMTE filmjei közül pedig mások mellett Visky Ábel Éjszaka a földön című alkotását említette, amely első díjat nyert a TIFF részeként megszervezett helyi filmek versenyén.
Zágoni Bálint elmondta, a Filmtett-Duna Műhelyben készült filmekből úgy igyekezett válogatni, hogy minél változatosabb műsort állíthasson össze. Így került a válogatásba animáció és kisjátékfilm, vagy akár super8-technikával készült alkotás is.
Könczei Csilla hozzáfűzte, a dokumentumfilmeket úgy válogatták ki, hogy a legidősebb, '89 előtt filmeket készítő korosztálytól a legfiatalabbig, a jelenlegi egyetemi hallgatókig mindegyik képviselve legyen. Ugyanakkor vetítenek egy, a kolozsvári filmgyártás első, és talán legtermékenyebb időszakából: az 1910-es, 1920-as évekből származó némafilmet is.
Janovics Jenő 1920-as Világrém című filmjét többek között az teszi különlegessé, hogy állami támogatással, magyar-román koprodukcióban készült, a szifilisz elleni propagandafilmként. De szerepel a programban Jakab-Benke Nándor Antigoné című nagyjátékfilmje is, amely Sapientiás filmes alkotók közreműködésével készült – ám a filmben ugyanezek az alkotók válnak szereplőkké is.
Könczei Csilla elmondta, a hagyományteremtő szándékkal megszervezett rendezvény célja a glokálisat megteremteni, tükröket állítani a kolozsváriaknak, de a kolozsváriakról is.
A Kolozsvári Magyar Filmnapokra ingyenes a belépés. A részletes program ITT olvasható.