Október óta öt, a díjra jelölt európai alkotást néztek és beszéltek meg 21 európai ország 21 egyetemének hallgatói, akik végül Emanuel Pârvu Három kilométer a világ végéig (Trei kilometri până la capătul lumii) című drámájának ítélték közös díjukat.
Az egyetemi vetítések után, december elején minden intézmény egy-egy hallgatót delegált egy három napos találkozóra Hamburgba, ahol a végül eldőlt, hogy melyik film kapja a diákok kedvencének járó Európai Egyetemi Filmdíjat. A döntést tegnap este tették nyilvánossá.
A fiatal zsűri szerint Emanuel Pârvu filmje „dekonstruálja a cserépszavazás mechanizmusait, egy világszintű problémát, amely áthatja a társadalmi és intézményes struktúrákat. Az erőforrások hatékony felhasználásával a rendező ragyogóan hasznosítja a romániai tájat a homofóbia pusztító hatásának az ábrázolására. Több évizedes aktivizmus és politikai cselekvés ellenére, a queer közösséget továbbra is peremvidékére szorítja a normatív társadalom. A film arra sarkallja a szélesebb európai közönséget, hogy tekintsen túl urbánus látómezején, és gondolkozzon az elhanyagolt perifériákról, ahol a bigottság túlmutat a tövényeken, ahogy az emberség is a fanatizmuson”.
A díjat 2016-ban alapította az Európai Filmakadémia és a Filmfest Hamburg. Céljuk az volt, hogy a mozikba bevonzzák és a döntéshozatalba bevonják a fiatal európai közönséget. Az Európai Egyetemi Filmdíjat ma este fogják átadni a többi Európai Filmdíjjal együtt. Az ünnepséget itt közvetítik élőben.