Számokba fojtva
Történet
A feleség ittas férjét egy meztelen nővel találja a fürdőkádban. Erre vízbefojtja. A rendőrfelügyelő a nő hálájára számítva, a "szív elgyengülésének" állapítja meg a halál okát. Nemsokára a tengerbe fullad a nő veje (valószínűleg elhanyagolta a lányát), majd a medencében pedig az unokájának a férje (úgy tűnik, hogy rájött a megfulladások okára).
Ezt írtuk a filmről:
Peter Greenaway – a látvány m/bűvész
„Látvány: az, amit egységként felfogott képként, egy alkalommal látunk.”1 „A világ igazi misztériuma a láthatóban és nem a láthatatlanban rejlik.”2
Néhány megfestett megfontolás – Peter Greenaway: Festmények, rajzok és kollázsok ’63-’99 – retrospektív kiállítás a MEO-ban
Peter Greenaway 2002 késő tavaszán megnyílt kiállítása a budapesti Kortárs Művészetek Múzeumában, a MEO-ban, kellő izgalmat keltett a rendező ismerőinek táborában. A filmek birodalmával határos képzőművészeti tevékenységbe való bepillantás esélyéről van szó ugyanis. Azon a szerdai megnyitón magának a Mesternek a jelenléte is biztosnak tetszett, végül mégsem jött el. Vagy esetleg titokként rejtezett el a maga alkotta tér-képeken?
Cselekmény-cselekménymentesség – Az alkotás megint kifog a kritikán
A cselekmény-cselekménymentesség az irodalom- és filmesztétika egyik legelnagyoltabban kezelt, és legkevésbé kidolgozott fogalma. Mi a cselekmény definíciója, ha van? A cselekmény meghatározása, a cselekmény kibontakoztatásának a módja egy adott kor önreflexiója is egyben. Mit értünk cselekménymentességen? Valóban cselekménymentesek lennének az ún. „cselekménymentes” filmek?