Cimarron
Történet
Amikor a kormány megnyitja az oklahomai területeket a telepesek számára, Yancey Cravat úgy dönt, átköltözteti oda családját. Mint újságíró és ügyvéd, Cravat hamarosan az új város egyik első embere lesz, ettől függetlenül nem érzi szabadnak magát, így elhagyja családját és útra kel, ezért feleségének meg kell mutatnia, hogy egyedül is tud boldogulni.
Ezt írtuk a filmről:
King Kong Casablancában – Max Steiner, a filmzene atyja
Az osztrák származású Max Steinert joggal tarthatjuk a hollywoodi filmzene atyjának: közel négy évtizedet felölelő pályafutása során körülbelül 250 filmhez írt aláfestést.
A nemzet igazi születése – Wesley Ruggles: Cimarron, 1931
A Cimarron volt az első film, amely begyűjtötte mind a „nagy öt” nevezést (legjobb film, rendező, színész, színésznő és forgatókönyv), kettőt szoborra is váltva – mindezt az 1931 végén tartott Oscar-ceremónián. Számunka viszont már talán nem is annyira film-, hanem simán történelmi szempontokból maradt érdekes.
Iránytalan történet – Az RKO stúdió története
Noha a hangosfilmmel egyidőben életre hívott, majd a televízió elterjedése nyomán mesterséges kómába került RKO történetét valóban technikai fordulatok zárják közre, a legkisebb stúdiótitán sokkal inkább a szeszélyes cégvezetésnek, illetve a ciklikusan visszatérő koncepció- és identitáshiánynak, semmint a külső erők szükségszerű, végzetes játékának köszönhette visszafordíthatatlan bukását.