Beszámoló a 10. Filmtett-alkotótáborból – 2011. július 27. – augusztus 7., Sepsibesenyő Beszámoló a 10. Filmtett-alkotótáborból – 2011. július 27. – augusztus 7., Sepsibesenyő

Jelenetek egy alkotótáborból

Beszámoló a 10. Filmtett-alkotótáborból – 2011. július 27. – augusztus 7., Sepsibesenyő

A hosszan utazó ember valamiért késztetést érez, hogy folyamatosan reagáljon a látottakra. Mindenféle, addig talán nem is ismert művészi hajlam és szándék előkerül ilyenkor. Az utas regényt akar írni, vagy éppen megrendezi magában azt a filmet, amelyben remekül működne egy csendes, sejtelmes vonatjelenet. Így vagyok én most: lejárt a tizedik Filmtett-tábor, és én majdnem nyolc óra alatt próbálom meg összerakni, szavakból, hangokból és képekből, hogy milyen is volt ez a tíz nap.

Van valami a kerek számokkal – mindenki úgy érzi, hogy találó szójátékokat, vagy referenciákat kell keresni melléjük, hogy ez emeljen egy-egy jubileum magasztosságán. Ez volt tehát a 10. Filmtett alkotótábor – most játsszunk rá a számra? Vicces lesz: tíz évvel ezelőtt én még csak tíz éves voltam. Ezért meg is kaptam a magamét a táborban: hogyan lehet abban a bizonyos szimmetrikus évjáratban születni? Bizonyítani kellett hát a másfél hét alatt, hogy helyem van itt, Sepsibesenyőn. Nehéz egy tábor létjogosultságáról írni, mikor egyesek az enyémet is megkérdőjelezik. A tízes szám legyen tehát bizonyíték a bizonyítási vágyra: az alkotótábor minden évben kikéri magának, hogy helye van a filmes műhelyek palettáján, ugyanakkor arra is bizonyíték az alapító tagoknak és a szervezőknek, hogy valamit nagyon jól csinálnak.

Idén július 27-től augusztus 7-ig alkotott a táborban közel hatvan filmrajongó. Nyolc csoport tette a dolgát a tíz nap alatt. Az első vacsorára már többé-kevésbé mindenki megérkezett, egy rövid köszöntő és bevezető után vártuk már, hogy szabadon körbeszaglászhassunk a táborhelyiségen, helyszíneket, jövendőbeli munkatársakat és új barátokat keresve. A tábor egyik szervezője, Zágoni Bálint ismertette azokat a szabályokat, melyeket érkezésünkkor látatlanban aláírtunk. De nem volt vészes a tiltólista, és Bálint is igazán kedvesen állt hozzá a dolgokhoz. Azt is elmondta, hogy valamiféle rendszerességet kell hozni – például az alkoholfogyasztást illetően. Amint az a tábor során kiderült, sokan kaptak-kaptunk a szaván, véletlenül sem kihagyva egy-egy sörözési lehetőséget, bármennyire is fárasztó volt egy munkanap. Az ismerkedés zökkenők nélkül elkezdődött hát, és már első este felavattuk a helyi kocsmát, és nem csak.

A különböző nevű házikókból (szakmailag) szerdán keveredtek egy csoporttá a résztvevők. Mindenki megismerhette csoportvezetőjét, aki fontos tanácsokkal látta el őket már az első találka alkalmával, elmondva a legalapvetőbb játékszabályokat. A színészcsoport például csendkirályt játszott a kamera előtt, feszegetve annak asszociációs- és tűrőképességét. Eközben a vágók előzeteseken és jeleneteken dolgoztak, a gyártók pedig megbeszélték, hogyan működik egy film költségvetése. A rendezők talán egyik legnehezebb részét élték meg a tábornak: egyenként egyeztették forgatókönyveiket Dyga Zsomborral, az ő tanácsaira átgondol(hat)ták a filmterveket, amelyekkel jelentkeztek. A következő pár nap tehát brainstormingok között telt: csűrték-csavarták az ötleteket az alkotók, közben pedig munkatársakat is kerítettek maguk mellé. Eldőlt, hogy melyik rendező melyik operatőrrel veszi szalagra (vagy, a mi esetünkben, memóriakártyára) a megálmodott filmet, hogy melyik vágó fogja egésszé faragni a felvetélek sokaságát, hogy ki ügyel a hang minőségére, illetve ki vezeti az egyes kisfilmek gyártását, azaz ki vigyáz arra, hogy minden a lehető leggördülékenyebben menjen. A színészek ki- és megválogatása sem maradt el, noha volt olyan rendező is, aki a tábor más résztvevőit, vagy épp csoportvezetőket látta a legmegfelelőbb arcoknak. (Amúgy tényleg jó arcok voltak.) Az animációsok mindez idő alatt az ebédlő feletti emeleten tartózkodnak – tudomásunk (és bevallásuk) szerint. A tábor alatt ők többé-kevésbé egy one (wo)man show-t hoznak össze, az utómunkákhoz a hangosok illetve a táborlakók hangját kölcsönvéve. Mi, kritikusok sem ültünk tétlen: filmtörténeti- és elméleti beszélgetéseken vettünk részt, és megegyeztünk abban is, hogy ki mit fog írni majd az utolsó napon megjelenő táborújságba.

Hétvégéig így teltek a napok, de a levegőben már volt valami elektromosság: el lehetett csípni néhány mondatot innen-onnan. Megtudtuk a kisfilmek legvadabb ötleteit, és arról is értesültünk, hogy ki mikor, hol és kivel fog forgatni. Vihar előtti csend volt ez: érezni lehetett, ahogyan a stábok különböző tagjaiban összeáll a kép arról, hogy miként is lehet a legideálisabb úton-módon lebonyolítani a forgatásokat csupán néhány nap alatt. De hamar lejárt ez a „kegyelmi” állapot, és szombaton már el is kezdődött a terepmunka.

Egyelőre azt tudtuk, hogy kinek mire van szüksége: Nagy Borinak a Panoráma söröző, Bán Attilának egy guminő, Mohalt Ákosnak egy pszichopata (arc) és László Józsinak Badi, hogy beássa nyakig a földbe. Szerencsére azért statiszták is kellenek, és a rendezők azt sem vették rossz néven, ha egy-egy forgatásra ellátogattunk – a kritikusoknak külön feladatuk is volt, hogy beszámolót írjanak majd az egyes munkafolyamatokról, így egyértelmű, ha nekünk is megjött a kedvünk a bámészkodáshoz. A forgatásokra általában a jókedv és lelkes csapatmunka volt a jellemző, de nehézségek is akadtak. A rossz időjárás például két stáb munkáját is szabotálta: hol napfényre kellett várni, hol az eső elől kellett kamerástól, kellékestől, mindenestől menekülni. A helyszíneken a légkör csak feszültebb lett attól, ha egyesek lassabban végezték munkájukat, vagy ha éppen nem volt megfelelő a kommunikáció a rendező és stábja között. Miközben több helyszínen forgott a hang és a kamera, a tábor területén csak pár ember lézengett, de érződött egyfajta energia: egyszerre születik, történik most valami, fizikai és elvont értelemben egyaránt – alkotók alkotnak. Ahogy Anger Zsolt, a színészek vezetője is megjegyezte, a világon az egy négyzetkilométerre eső filmőrültek száma Besenyőn a legnagyobb, és ez a rajongás-megszállottság az első hét végére már érezhetően belekerült a légkörbe is.

Mire befejeződtek a forgatások, a tábori rutin jóformán kialakult: mindenki késik a reggeliről, kávéért kutat, egész nap (és gyakran éjjel is) dolgozik; a vágóba ebédeket visznek, a hangosok szobája előtt pisszenni sem szabad, az animációsok is megmutatják néha magukat – vacsoratájt; ebéd után sokan fagyiznak, estefele focizás, filmnézés, vezetői beszélgetések, majd, nyugtával dicsérjük a napot, vagyis a garázsban, a „klubban” találkozunk újra, egy kis pingpongozás, zenehallgatás és italkóstolás hármasa mellett. Persze a munka is egyre gyorsabb tempót vesz fel, hisz szombat estig kész kisfilmet kíván látni a társaság. Sokszor van csend a tábor területén ezekben a napokban: olyan ez a hallgatás, mint amikor az embernek jól esik a leves, és nem beszél evés közben. Eredményt ígérő munkáról van szó, melyet úgy kell végezni, hogy minden percét élvezzük. Közben persze mindenki fut ide-oda, csoporttársakhoz, vezetőkhöz és újonnan szerzett barátokhoz, tanácsot, útbaigazítást és motivációt kapni, adni.

A kritikus csoport ez idő alatt a tábori újságon dolgozik: nem könnyű munka, hisz három ember kell pontos képet adjon a tábor mindennapjairól, a csoportok és vezetők munkájáról, a forgatások hangulatáról. Látni egy-egy padon diktafonos táborlakókat, amint a csopvezeket faggatják: kinek hogy telik a tábor, hogy tetszik Erdély (a mentorok többsége magyarországi), milyenek a tanoncok. Hasznos gondolatok hangzanak el, és úgy tűnik, mindenki jól érzi magát Besenyőn, emlékezetes élmények ígérkezik az idei tábor is.

Az utolsó napokban már felhangosul a rohanás, zakatol, kattog az óra, mindjárt szombat este van. A rendezők az utolsó száz métert futják a vágószobában, az animációsok néhány végső simítással látják el kisfilmjeiket, az operatőrök etűdökön dolgoznak, a színészcsoport is egy saját produkcióval készül, a kritikusok az utolsó elírt betűket is kijavítják. Nemsokára bomba robban, és végre leszüretelhetjük az idei termést.

Szombat este van, és a focipályán felhúzott óriáskivetítő előtt, padokon ülve, a helyiek Tom és Jerry-t néznek, mi meg ugrálunk, dobbantunk, kiáltunk magunkban, hogy ne kínozzanak már: kezdődjön el a vetítés. Lassacskán benépesedik a pálya, és a szervezők is megjelennek: elkezdődött. Kiosztják a népszerűség-díjat, ami Bálint Arthurt illeti, nagy taps mellett (a vetítések után Arthur továbbá bebizonyítja, hogy teljes mértékben megérdemelte a kitüntetést – a projekt neve: „Bocs, zavarhatlak egy kicsit?”). Durst György (aki, hogy Badit idézzem, egyszerűen, a tábor motorja) elmondja, hogy miért is vagyunk itt és milyen volt az elmúlt tíz év a tábor szempontjából – kollektív mosolygás pillanata ez. A csoportvezetők is jelképes (!) ajándékot kapnak munkájukért: nélkülük elképzelhetetlen lenne a forgatások gördülékenysége. Okosak a szervezők, meg kell hagyni: felturbóznak, és még mindig húzzák az időt, de a legjobb értelemben. Húsz villámkérdésre kell válaszolniuk a táborlakóknak, kis ajándékok, általános jókedv és hangos nevetés közepette: ki kérte meg Arthurt, hogy hozzon neki vizet? Hány vegás van a táborban? Ki viszi haza a guminőt? – és így tovább.

Aztán végre-valahára elkezdődik, és nem túlzás azt mondani, hogy megérte a várakozást. A szpotfilm már kezdetnek jó bemelegítő, de vigyázat, megerőlteti a hasizmokat (nekem másnap tényleg izomlázam volt a nevetéstől). És akkor --- jönnek a filmek. Bevallom, nem akarok írni róluk – ez az a része a (vonat)utazásnak, amikor nem kell szavakkal megörökíteni az érzést. Négy kisjátékfilm, hat animáció (+1 a Kukkeren) és az Anger-rendezés. Nézem és látom őket, és közben arra gondolok, hogy sok kedves ember munkája ez, akiket a tábor alatt megismerhettem – és egyelőre ennyit szeretnék mondani erről. Azt hiszem, mindannyiunk szíve egyszerre dobbant abban az órában, és ez egy olyan jó pillanat volt, hogy önző módon megtartom magamnak.

Lassan lejár a vonatút, de úgy tűnik, ebből nem lesz regényes, precíz és élethű beszámoló. Arcok és szavak kavarognak a fejemben, próbálom összekötni őket. Egy párat elmondok: Durst Gyuri, aki a legtöbb ropit osztogatja; Arthur, aki a legtöbbet van feketében és a legtöbbet fogy; Klári, a legmosolygósabb szervező – Bálint, a legcsendesebb; Laci és Peti, a legaranyosabb duó; Dyga Zsombi, aki a legtöbb kólát issza; Meli, a legenergikusabb; Csabi, aki a leghosszabb fahrtot építette; Patrovits Tamás, aki talán animációban is álmodik; Zányi Tomi és Várhegyi Rudi, akik nélkül minden néma lenne; Pápai Zsolt, aki a legtöbbet úszott a tóban; Anger Zsolt, aki egy igazán meglepetés-filmet adott; Czakó Judit, a legpörgősebb vágó; Zsuzsa, akinek a legkékebbek a szemei; Emőke, akinek a leghosszabb (és legszebb) a haja; Nándi, aki a legfülbemászóbb dalt „szerezte”; Badi, akiről nem is tudok mit mondani...

Ilyen volt a tábor. Nektek hogy telt?

További fotócsemegék

Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Friss film és sorozat