Soha el nem készült Polanski-filmek
Részletes Roman Polanski-portrénkba nem fért bele minden, például azok a filmtervek, amelyekből valami miatt mégsem lett film. Rengeteg ilyen volt a hét évtized során – íme a legizgalmasabbak!
-
#8
This Perfect Day és társai – A Rosemary gyermekének szakmai és közönségsikere után Polanski három filmtervet fontolgatott: elkészíteni egy újabb Ira Levin-regény filmverzióját – a technokratikus disztópia mozgóképes életre keltése lehetett volna a rendező első sci-fije, csakhogy Polanski valamiért elvetette az ötletet, és végül máig sem rendezett sci-fit. Az akkor 34 éves rendező egy Paganini-portréfilmen is gondolkozott, de terítéken volt egy Donner Pass című western-horror adaptáció is vadnyugati felfedezőkről, akik kannibalizmusra fanyalodnak, miután a hótorlaszok miatt a hegyekben ragadnak, de végül Robert Merle legismertebb regénye mellett döntött.
-
#7
Day of the Dolphin – Robert Merle Állati elmék című regényének valóság és álomvilág határán játszódó története tökéletesen illett volna Polanski életművébe. A 150 oldalas forgatókönyv 1969 augusztusában el is készült, és Polanski Londonba utazott, hogy előkészítse a forgatást, de felesége brutális meggyilkolásának hírére megszakította és soha többé nem is folytatta a munkálatokat.
-
#6
Pillangó (Papillon) – Henri Charrière regényének 1969-es megjelenése után hollywoodi és francia stúdiók ádáz küzdelembe kezdtek a megfilmesítés jogaiért; a Continental Distributing meg is szerezte azokat 500 000 dollárért, és felkérte Polanskit a rendezői feladatokra, Warren Beattyt a főszerepre, csakhogy a projektre végül mégsem sikerült elég pénzt elkülönítenie, úgyhogy a gyártó eladta a jogokat. (Végül 1973-ban készült el az adaptáció Franklin J. Schaffner rendezésében, Steve McQueennel a címszerepben.)
-
#5
A Mester és Margarita – 1989-ben Polanski Moszkvába utazott, hogy Mihail Bulgakov főműve, A Mester és Margarita filmadaptációjának munkálatait előkészítse. A film Warner-produkcióban készült volna, de a stúdió végül kiszállt a projektből, mivel nem sikerült megtalálnia benne a pénzügyi siker lehetőségét, cserébe a gyártási költségvetést túl nagynak ítélte meg. Úgyhogy Polanski elővette Pascal Bruckner könyvét, és nekifogott a Keserű méznek.
-
#4
Tintin kalandjai (The Adventures of Tintin) – Hergé népszerű képregényének filmadaptációját Steven Spielberg előbb producerként vette kézbe, aztán 2011-ben ez lett az első általa rendezett animációs film; amikor a 70-es évek második felében először nekifutott a témának, Spielberg Polanskit kérte fel a rendezésre, csakhogy akkor az amerikai stúdiók nem találták elég jó üzletnek és elkaszálták a projektet, ráadásul ekkor még élőszereplős filmről volt szó: „Hamar elvetettem az ötletet – emlékezett vissza Polanski. – A színészek és a valós környezet nem működhettek volna úgy, mint a képregény.”
-
#3
A hasonmás (The Double) – 1996-ban Polanski szinte megrendezte az azonos című Dosztojevszkij-regény adaptációját. John Travolta kapta meg a főszerepet, Isabelle Adjani, John Goodman és Jean Reno a legfontosabb mellékszerepeket. A boulogne-i stúdióban már felépítették a szükséges díszleteket és elkezdődött a forgatás párizsi része, amikor Polanski és Travolta összekülönbözött a forgatókönyv miatt, és utóbbi faképnél hagyta a rendezőt. A teljes projekt dugába dőlt, majd 2013-ban lett belőle film Richard Ayoade rendezésében és Jesse Eisenberggel a főszerepben.
-
#2
Pompeii – Robert Harris könyvéből 2007-ben forgott volna Polanski-film. Maga Harris írta a forgatókönyvet az ókori várost elpusztító vulkánkitörésről, és a thriller öt hónap alatt forgott volna le Olaszországban, 130 millió dolláros költségvetésből, Orlando Bloommal és Scarlett Johanssonnal a főszerepekben, Polanski azonban másfél év munka után ejtette a projektet a hosszúra nyúló hollywoodi forgatókönyvíró-sztrájk okozta, időbeosztással kapcsolatos problémák és anyagi gondok miatt.
-
#1
Egy film az öregedésről – Polanski 2011-ben beszélt arról, hogy szeretne készíteni „egy filmet az öregedésről, ami a háború előtt játszódna. Egy olyan nő életszakaszait követné végig, akinek nem állnak rendelkezésére a mai módszerek mint az esztétikai sebészet, a krémek és mindenféle pirulák...” Ki tudja... talán ami késik, nem múlik, és tényleg megcsinálja.
Friss film és sorozat
-
Say Nothing
Színes filmdráma, tévésorozat, történelmi, 400 perc, 2024
Rendező: Michael Lennox, Anthony Byrne, Mary Nighy
Friss film és sorozat
-
Say Nothing
Színes filmdráma, tévésorozat, történelmi, 400 perc, 2024
Rendező: Michael Lennox, Anthony Byrne, Mary Nighy