A jubileumi kiadásához érkezett Malter Rövidfilmfesztivál október 13–14-én zajlott Debrecenben. Szinte minden vetítési blokk telt házat vonzott, és idén külön figyelmet kaptak a debreceni alkotók munkái.
A Malter Rövidfilmfesztivált egy fiatal helyi filmes, Hutanu Emil indította el, akkor még más néven. Első évtizede alatt a fesztivál konszolidálódott, formája letisztult, és hét éve már Malterként, a debreceni Apolló moziban várja az alkotókat és a közönséget. A szervezők idén külön blokkot szenteltek a debreceni vagy a városhoz kötődő alkotók munkáinak: négy filmet emeltek ki ilyenformán a válogatásból. A fesztivál teljes kínálata közel 30 filmet foglalt magába, a válogatást az évek óta stabil összetételű zsűri – Váró Kata Anna filmesztéta, Fejér Tamás, az Apolló mozi vezetője és Szénási Miklós író-újságíró, a Dehir.hu főszerkesztője – végezte.
A rendezvény idén többféleképpen is megszólította a fiatalokat: három debreceni középiskola – az Ady Endre, a Kós Károly és a Tóth Árpád nevét viselő intézmények – diákzsűrije, valamint hagyományosan a Debreceni Egyetem kommunikáció szakos hallgatói is díjazták a kedvenceiket. A Maltert plakátverseny és egy nagy fesztiválok hangulatát megidéző show-elem, egy hatalmas limuzin is színesítette – utóbbival a szervezők játékra hívták a közönséget: a limuzinba ülve bárki kipróbálhatta, hogy milyen lehet sztárként megérkezni egy ilyen rendezvényre.
A szombat esti díjkiosztó ünnepségen Hajdu Szabolcs filmrendező, a fesztivál fővédnöke biztatta az alkotókat, hogy merjenek kísérletezni, és merjék innovatív módon megújítani a filmnyelvet, hiszen a mobiltelefonok korában új lehetőségek nyílnak előttük. Lakó Zsigmond, Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Művészeti Központjának igazgatója, a Debreceni Egyetemi Színház vezetője a tanárok szerepére hívta fel a figyelmet, akik segíthetnek a fiatal alkotóknak abban, hogy megtalálják az útjukat.
Az idei Malteren a szokásosnál is több különdíj talált gazdára. A Kós Károly diákzsűrije Horgas Rebeka Noémi filmjét, a Ki nevet a végén?-t, a Tóth Árpád gimnázium tanulói pedig Az utolsó éjjelt, Riba Gery alkotását díjazták. Az Ady gimnázium a legjobb női és férfi alakításokat értékelte: a díjakat Szőke Abigél (Ki mint veti ágyát, Az elveszíthető dolgok szeretete) és Varga Tamás (A szépség) nyerte el.
A Csokonai Nemzeti Színház különdíját a Széllel szemben című filmért Chilton Flóra, a Modem különdíját Konkol Máté a Ki mint veti ágyát című filmért kapta. A Campus Rádió különdíját Pauló-Varga Ákos és a Reklámzaj, az Alföld Televízió különdíját Riba Gery és Az utolsó éjjel, a Debreceni Egyetem Kommunikáció- és Médiatudomány Tanszék különdíját Flaisz Vanda és a Még egyszer utoljára, a Főnix Rendezvényszervező Kft. különdíját Sipos Bence és az Alma mater kapta, a Médiacentrum Debrecen különdíját Tímár Zoltán Krisztofer és az Egy borús nap című film, a Hajdú-Bihari Napló és a Haon különdíját Ladányi Jancsó Jákob és Az elveszíthető dolgok szeretete vitte el.
![](/uploads/2023/10/malter-2023-riba-gery-karacsony-peter.jpg)
A zsűri 50 000 forintos különdíját a Ki nevet a végén? című filmért Horgas Rebeka Noémi kapta. A harmadik helyezésen Karácsony Péter két filmje – A kis hatalmasok és a Vasárnapi emberrablás – osztozott, a második helyet Dér Zsolt filmje, a Dub hard foglalta el, az első díjat Riba Gery és Az utolsó éjjel nyerte el. Az első három helyezett pénzjutalmát Debrecen város önkormányzata támogatta: a harmadik helyezett 100 000, a második 150 000, az első 250 000 forintot kapott.
A közönségszavazás nyertese Chilton Flóra filmje, a Széllel szemben lett.