Marlene
Történet
1929-ben Marlene Berlinben él férjével és a kislányával. Az addig csak kis szerepeket játszó, jelentéktelen külsejű, enyhén molett színésznőt Josef von Sternberg, a Kék angyal rendezője felfedezte fel, és indította el a hollywoodi karrier útján. A film sikere választásra készteti a színésznőt a világhír és privát boldogság között. A választás annál is nehezebb, mert Marlene éppen rátalált igaz szerelmére egy német tiszt oldalán, aki nem a megközelíthetetlen, hűvös dívát, hanem a magányos nőt szereti.
Joseph Vilsmaier filmje félig valós, félig fiktív elemekből szőtt sztorijával a Marlene Dietrich-mítosz titkát próbálja megfejteni. A német világsztár élettörténetének korai szakaszát idézi fel, 1929-től 1945-ig. A producereknek első ízben sikerült meggyőzni a színésznő örökösét és életrajzíróját, Maria Rivát, hogy járuljon hozzá anyja életének megfilmesítéséhez.
Ezt írtuk a filmről:
Hollywood arcai – Európai rendezők Hollywoodról
„Hollywood adja a világ filmtermésének nagyobbik hányadát, melynek túlnyomó többsége a serdülő és fiatal korosztály számára készül. A látszólag megújult Hollywood a szex-erőszak retorikája és az alkalmi különcködés mögött, elbeszélésmódjában és erkölcsi értékeit tekintve meglehetősen konvencionális.”1 A hollywoodi filmet máig az egyszerű, pergő cselekményvezetés, optimista hangvétel és happy end, valamint a kidolgozott, de ugyanakkor kiszámítható képi világ jellemzi.
Deutschland goes (to) Hollywood – Joseph Vilsmaier: Marlene
Vajon hogyan sikerülhetett a német filmiparnak „lenyúlnia” Hollywood elől a Marlene Dietrich-sztorit? Erre a kérdésre valószínűleg megvan valahol a válasz, viszont a német filmesek alkotása akár a tengerentúlon is készülhetett volna. Látszik ugyanis, hogy sok pénzt fektettek bele és mindenképp a nagyközönséget célozták meg vele, így tehát a Marlene minden szempontból kielégítheti a filmbarátok igényeit. Az operatőrből rendezővé lépett Joseph Vilsmaier egyébként már előző filmjeivel, a Comedian Harmonists és a Sztálingrád című alkotásokkal is sikeresen szerepelt a közönség előtt.