Európa
Lars von Trier
1991
Európa

A Filmtett szerint: 8 10 1

8

A látogatók szerint: 0

0

Szerinted?

0

Európa

Színes és fekete-fehér, dán, svéd, francia, német, svájci, 112 perc, 1991
Magyar cím
Európa
Eredeti cím
Europa

Történet

Az Európa főszereplője, Leo, egy idealista, német származású amerikai fiatalember. Azzal a céllal tér vissza 1945-ben Németországba, hogy segítséget nyújtson az ország újjáépítésében. Hálókocsi kalauznak tanul a nagybátyja szárnyai alatt és rövid időn belül érzelmi és ideológiai csapdába kerül. Szerelmes lesz egy vasút-társaság tulajdonos lányába, aki viszonozza az érzelmeit, de gondolkodása gyökeresen más, mint Leoé.

Lars von Trier a trilógia harmadik, befejező része előtt forgatta a Médea című tévéfilmet és csak az után látott neki ennek a melodramatikus történetnek, amelyet Lengyelországban vett fel. Az Európa, amely díjat nyert a Cannes-i filmfesztiválon, egészen egyedien ötvözi a színes és a fekete-fehér film sajátosságait. Az Európa annak ellenére, hogy nagyon hasonlít a Bűn lélektanára, annál sokkal élvezhetőbb film. Talán nem véletlen, hogy von Trier ez után a trilógia után kezdett el foglalkozni a Dogma mozgalommal.

Ezt írtuk a filmről:

A jegesmedve külföldi nagykövetei – A Nordisk Film története II.

Amiről mindeddig nem esett még szó, viszont fajsúlyos helyet foglal el a stúdió életében, az az animációs részleg, a Nordisk Tegnefilm története. Az egykor a Disney égisze alatt tevékenykedő Dave Hand producer-rendező még az 50-es évek elején a Ring, Frank & Rønde stúdióhoz került Vedbækbe. Børge Ring terve az volt, hogy Hand egy egészestés animációs filmet készítsen a Nordisknak, a stúdió pénzén.

Tanulmány, 2011. október 28. – írta

Könyörtelen európa, érzékeny Hongkong – 3. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál – 2004. május 28–június 6. – 3x3 szekció

A 3x3 nevű filmtörténeti összeállításban a dán Lars von Trier, a hongkongi Wong Kar-wai és a dél-koreai Kim Ki-duk rendezőket mutatták be a TIFF-en. Kevésbé ismert alkotásokat válogattak, így Triernek a Dogma időszak előtti filmjeit vetítették, a Kar-wai visszatekintésből is kihagyták a közkézen forgó Szerelemre hangolva című filmet. Kim Ki-duk filmjei pedig szinte robbanó meglepetésként hatottak, a kezdeti tanácstalanság után rengeteg, hol felháborodott, hol lelkesedő szó esett róluk a mozikban és a teraszokon.

Kritika, 2004. augusztus 15. – írta
Támogass egy kávé árával!
 

A Filmtett szerint:

8

A látogatók szerint:

0

Szerinted?

0

Friss film és sorozat

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Friss film és sorozat