A horror filozófiája
Történet
Lichter Péter és Máté Bori legújabb egész estés absztrakt filmje Noël Carroll híres műfajelméleti könyvére, a The Philosophy of Horrorra (1990) épül. Carroll a nemzetközi művészetfilozófia és filmelmélet egyik legkiemelkedőbb alakja, akinek szövegei meghatározó szerepet játszanak a kortárs filmelméletben. A horrorfilm műfaját vizsgáló kötet elsősorban a horror paradoxonját járja körül, vagyis azt a műfajt meghatározó ellentmondást, miszerint a horror nézője önként és nagy élvezettel veti alá magát olyan érzelmeknek, melyektől egyébként ösztönösen kerülne.
Videó, előzetes, trailer
The Philosophy of Horror / A horror filozófiája /// trailer from Péter Lichter on Vimeo.
Jobb ha tudod: a Filmtett nem videómegosztó, videóletöltő vagy torrentoldal, az oldalon általában a filmek előzetesei nézhetőek meg, nem a teljes film!Ezt írtuk a filmről:
A pusztítás fenséges tárgya – Lichter Péter és Máté Bori: A horror filozófiája
Lichter Péter és Máté Bori új filmje sok szempontból a korábbi munkáikban már megkezdett gondolatmenetet fűzi tovább, azok problémáihoz és kérdésfeltevéseihez tér vissza ismét, valamint bizonyos értelemben azok betetőzését is jelenti. A horror filozófiája ugyanis különös metszéspontját kínálja a Fagyott májusnak (2017) és a The Rubnak (2018), ahol az előbbi kísérletei a horrorfilmek jólismert hatásmechanizmusainak dekonstrukciójára az utóbbiban alkalmazott módszertannal, vagyis az előre kódolt, „talált” nyersanyag roncsolásán keresztüli átírásával egészül ki – továbbra is rohad a felvevőgépben valami, mondhatnánk Arany János Hamlet-fordítását kissé kitekerve.