Dákok
Történet
Amikor az i.e. I. században a római hadsereg felvonul Dácia határán, Attius szenátor, majd fia, Severus - a római seregben harcoló dákok - megpróbálkoznak az összecsapás elhárításával. S bár a rómaiak feltételei a dákok számára elfogadhatatlanok, Severus megismerkedik a dák király gyönyörű lányával, Medával s megtudja származása titkát is. Kénytelen ugyan részt venni az elkerülhetetlen monumentális ütközetben, de az őt sebesülten ápoló dákokért megteszi, hogy kiáll párbajra a dák királlyal és hagyja magát legyőzni, amivel hozzásegíti őket a győzelemhez.
Ezt írtuk a filmről:
„Fikció” és „Valóság” határán – Sergiu Nicolaescu-portré 2.
Tény, hogy Sergiu Nicolaescu több mint 60 filmet rendezett hosszú-hosszú pályája során (egyes források 45 évről beszélnek), több mint 35 filmben pedig színészként is szerepelt. Az az érzésem, kevés olyan rendező van Európában, aki annyit filmezte volna saját magát, mint éppen ő – annak ellenére, hogy nem minden filmnek volt rendezője, amelyben játszott.
„Fikció” és „Valóság” határán – Sergiu Nicolaescu-portré 1.
Ami tény: 2013. január 3-án, csütörtökön a romániai média csatornáin érkezett a hír: meghalt Sergiu Nicolaescu filmrendező, színész, producer, forgatókönyvíró, vágó, operatőr, író, politikus. Az ország miniszterelnöke azonnal üzent. Ezt üzente: jobblétre szenderült Románia egyik legnagyobb kincse. Szomorú véget ért történelmünk egy fejezete. Egy olyan fejezetről beszélek, amely generációkon ívelt át, összekovácsolta a román nép szellemét, és sokkal tovább tartott, mint egy hosszan kitartott aranypillanat, ami a román filmgyártást illeti. Sergiu Nicolaescu mester halálával egy román csillag hunyt ki az égen.
Elhajlított krónikák – A legrosszabb történelmi filmekről 2.
Egy adott történelmi film ideológiájának még akkor is igyekeznie kell a hiteles történelem ábrázolásához, ha éppen kis költségvetéssel rendelkezik. A 20. században azonban sok film úgy gondolta, nem feldolgozza a történelmet, hanem átírja azt…
Film és történelem, történelem és film – A román történelmi filmek
A román, történelemről szóló filmeket szemrevételezve Călin Căliman arra a következtetésre jut, hogy szinte minden jelentős román filmrendező ellátogat film és történelem határvidékére. A sor 1912-ben kezdődik, amikor a bukaresti Boulevard Palace moziban bemutatják a Románia függetlenségét. A Betyárok (Haiducii) és a Z nap (Ziua Z) későbbi állomások, az Én vagyok Ádámmal (Eu sunt Adam) pedig megérkezünk a kilencvenes évekbe.