Júliusban
Történet
Daniel fiatal tanár, kicsit félszeg, észre sem veszi, hogy tanítványai fülig szerelmesek belé. Megbízható, messziről látszik rajta, hogy rá lehet bízni a viráglocsolást, ha nyáron vakációra indulunk. Juli az utcán árul bizsukat. Ha Daniel elmegy mellette, Juli vágyakozva néz rá, ám hiába. Daniel sajnos egy másik lánnyal ismerkedik meg, Melekkel, aki Törökország felé indul. Daniel utána ered. Útközben felveszi a stoppoló Julit, aki épp Daniel miatti szerelmi csalódásában fordított hátat Hamburgnak. Daniel és Juli így együtt utazzák át Németországot, majd Ausztrián keresztül Budapestre viszi őket a sors, onnan pedig Románián át igyekeznek Isztambul felé. Sokszor elveszítik egymást, majd az útlevelüket, utaznak hajón, autóval, stoppal. Road-movie elemekkel tarkított, modern mese, a mai német film fenegyereke, a török Fatih Akin rendezésében...
Ezt írtuk a filmről:
A Boszporuszon át – Fatih Akin-portré 2.
A Fallal szemben című filmjével Akin szűkebbre állította fókuszát, közvetlenebbül ábrázolta saját tapasztalatait; a kettős identitást, „némettörökségét” vagy „töröknémetségét”. A „Szerelem, Halál és Ördög” címszavakkal jelzett témái keverednek nagyjátékfilmjeiben, hogy végül trilógiát alkothassanak, miközben kisjáték- és dokumentumfilmek továbbra is színesítik pályáját.
Török akcentus – Fatih Akin-portré 1.
„A semmiből jött, 20–21 évesen. 1993 végén jártunk. A helyesírása mindent alulmúlt, de teljesen mindegy volt. Volt valami szokatlan kisugárzása és hajlíthatatlan akaratereje a fiúnak.”1 Így jellemezte Ralph Schwingel producer a Rövid és fájdalommentes forgatókönyvével felbukkanó, ma már népszerű német filmrendezőnek számító Fatih Akint, akinek Soul Kitchen című új filmjével nyitja kapuit az idei Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) Kolozsváron.