A Debreceni Egyetem Olasz Tanszéke a Budapesti Olasz Kultúrintézet közreműködésével 2015. október 21–22-én konferenciát rendez Gli anni di Piombo. L’Italia degli anni Settanta / The Years of Lead. Italy in the Seventies (Az Ólomévek. Olaszország a 70-es években) címmel. Alább a teljes felhívás.
Ferrara filmje Pasolini utolsó napjának eseményeit követi 1975. november 2.-án bekövetkező haláláig. A lineáris történetvezetésbe a félbemaradt művek nyers felidézését sűríti, ami egy fantázia-kollázs képzetét kelti, és bár felmenti a szerzőt az alól, hogy sajátos látásmódot kínáljon a gyilkosság körülményeiről, mégsem elég hiteles.
Kétségtelenül szimpatikus állandóan perlekedő, baloldali alakja, aki a marxizmust Szókratésszel azonosítja, és ebből adódóan egyetlen ideológiával sem tudott teljes mértékig azonosulni. Úgy gondolta, hogy a művészet lázadás, és ez nemcsak a műveket jellemzi, hanem a művész életét is. Szinte minden filmjében van valami barbár lázadás a konformizmus ellen, ezért szerethető. Filmjeiben szerzői kézjegyét viseli magán markáns figuráinak megválasztása, történeteinek darabos összeszerelése, gyakran odavetett, remegő kamerája, azaz a filmnyelv egyéni látásmódra törekvő használata.
A La macchinazione rendezője Davide Grieco (Evilenko), aki rendezőasszisztenseként személyesen is ismerte Pier Paolo Pasolinit. A botrányos életű olasz rendező szerepét Massimo Ranieri kapta.
Talán egyetlen történetet sem dolgoztak fel annyiszor és annyian, mint Jézus Krisztusét, ebből pedig a film médiuma sem maradt ki. A némafilmek korszakától folyamatos a bibliai adaptációk megjelenése, ezek közül is a legnagyobb számot (és nem mellesleg a legnagyobb anyagi sikereket) az Újszövetségben leírtak tartják. Teljesen érthető az is, hogy egy ennyire jól ismert történet, ennyire ikonikus karakterek a széles célközönséget megfogni igyekvők mellett, az auteur rendezőket is alkotásra készteti, ezért nemcsak „klasszikus” filmek, hanem az évtizedek során egyénibb, kevésbé konvencionális adaptációk is születtek a témában.
Willem Dafoe főszereplésével Pier Paolo Pasoliniről, az olasz újhullám rendezőjéről forgat filmet Abel Ferrara – osztotta meg értesülését ma a variety.com.
Családregény jelent meg Pier Paolo Pasolini filmrendező édesanyjának tollából. Susanna Colussi az ötvenes években kezdte írni a művet, amely eddig ismeretlen volt.