77 éves korában, zürichi otthonában pénteken este elhunyt Bruno Ganz német ajkú svájci színész. A hírt a Frankfurter Allgemeine Zeitung közölte, a színész menedzsmentjére hivatkozva.
Az 1945 szép csendben meghódította a világot. Oscarra végül nem ment, de egy éve vetítik Amerikában, és Michael Moore is fődíjjal tüntette ki. Török Ferenc a külföldi sikerek kapcsán mesélt Moore-ról, Oscar-esélyekről, és az emberarcúvá vált Istenről, Bruno Ganzról. Elárulta: következő filmjével a Moszkva tér öniróniáját szeretné újra megtalálni.
Cannes-ba csak versenyen kívül engedték be, de így is hatalmas vihart kavart a 7 évre kitiltott rendező visszatérése. Trier pokoli víziója a gonoszról pimasz, provokatív és a nézhetetlenségig kegyetlen, ugyanakkor vitathatatlanul nem mindennapi művészi teljesítmény.
Életműdíjjal ismeri el az Európai Filmakadémia a 23. Európai Filmdíj-átadón a svájci színész munkásságát. A ceremóniára december 4-én kerül sor Tallinnban; a nevezett filmek listáját a múlt héten közölték, és a közönségszavazás is tart. (EST.hu)
Az idei külföldi Oscar-kategóriában is jelölt német filmnek több mint beszédes címe van: A bukás. Ennél lényegre törőbb összegzést a második világháborúhoz vezető (össz)német ideál sorsáról nem is hozhattak volna. Az viszont jelzésértékű, hogy a nézői elme egyszerűsít, redukál, és rég nem a második világháborúra, a német haditechnikára asszociál a cím/film hallatán, hanem így szól a pénztárnál: „A Hitler-filmre kérek két jegyet."
Jóllehet Svájcban a gazdasági feltételek adottak voltak, a környező országokhoz képest mégis csak megkésve, a húszas években született meg a nemzeti filmgyártás.