Megjelent a Metropolis filmelméleti és filmtörténeti folyóirat legújabb, Robert Altman életművével foglalkozó száma, melynek lapbemutatóját holnap, azaz október 3-án, 18:30-tól tartják az Örökmozgó Filmmúzeumban.
Az est vendége a szám két szerzőjén, Pápai Zsolton és Soós Tamáson kívül Réz András filmesztéta lesz, akikkel a Metropolis egyik szerkesztője, Varga Balázs beszélget. A beszélgetés után, 19:30-tól az érdeklődők a Nashville című filmet nézhetik meg az Örökmozgó műsorán.
A lapszám bevezetője szerint a Metropolis szerkesztői az aktuális összeállítást azért szentelték egy olyan rendezőnek, aki három éve elhunyt, utolsó jelentős filmjét másfél évtizeddel ezelőtt készítette, és aki valójában a hetvenes években volt pályája csúcsán, mert mindezek ellenére is kevés aktuálisabb életmű akad a kortárs filmben, mint Altmané – még akkor is, ha ez az életmű már lezárult.
A Metropolis Altman-számában Pápai Zsolt tanulmánya a direktor műveinek az európai művészfilm által ihletett, hollywoodi szemszögből rendhagyónak tetsző szüzsészervezési technikáiról szól, Soós Tamás pedig az Altman-filmek újszerű hősábrázolását vizsgálja. Utóbbi írás átvezet a műfajiság problematikájához, melyről Norman Kagan szövege, a McCabe és Mrs. Miller című rendhagyó westernt elemző tanulmány beszél. Az összeállítást Altman két kultikus filmjének elemzése zárja: Robert T. Self Altman-szakértő a Rövidre vágva című filmet elemzi, Robert J. Cardullo pedig a Nashville-t veszi nagyító alá.