A 92 évesen, Rómában elhunyt Francesco „Citto” Maselli harcos jobboldali üzenetet hordozó női drámáival vált világhírűvé.
A dél-olaszországi származású Maselli értelmiségi családban nőtt fel, apja műkritikus volt. Maselli fiatalkorát meghatározta a fasizmus és a német megszállás ellen küzdő olasz partizánmozgalomban való részvétele, lelkes kommunista lett. A római Centro Sperimentale di Cinematografián végzett, Michelangelo Antonioni asszisztenseként kezdett dolgozni, és már ő rendezte a Szerelem a városban (L'amore in città, 1953) című szkeccsfilm egyik részletét (a háború utáni olasz nyomort bemutató novellafilmet heten jegyzik, köztük maga Antonioni és Federico Fellini).
Maselli első saját, egészestés rendezése a Gli sbandati (1955) című második világháborús dráma, amelynek főszerepét Lucia Bosé alakította.
A sikeres indulást olyan filmek követték, mint a Virna Lisivel forgatott La donna del giorno (1957) és a Claudia Cardinaléval a főszerepben készült I delfini (1960) – mindkét film éles neorealista társadalomkritikát fogalmazott meg –, majd 1964-ben egy regényadaptáció, A közönyösök (Gli indifferenti) következett Paulette Godard, Claudia Cardinale, Rod Steiger és Shelley Winters szereplésével.
Míg a 70-es években készült Maselli-filmek – az önéletrajzi ihletésű Lettera aperta a un giornale della sera (1970) és A csalétek (Il sospetto, 1975) – erős politikai állásfoglalásként értelmezhetőek, a következő két évtized sokkal intimebb filmjei többnyire női portrékat rajzolnak meg (pl. Storia d'amore, 1986; Il segreto, 1990; L'alba, 1991).
A rendező utolsó filmje a Le ombre rosse a 2009-es velencei fesztiválon debütált. Maselli visszatérő vendég volt a világ legrégebbi filmfesztiválján: 1949-ben egy rövidfilmjét (Tibet proibito) díjazták itt, 1955-ben a Gli sbandati elnyerte a legígéretesebb pályakezdő rendezőnek járó díjat, itt mutatta be az I delfinit 1960-ban, a Storia d'amore 26 évvel később elnyerte a velencei zsűri nagydíját, az 1988-as Codice privato pedig elvitte az Elvira Notari Díjat. A fesztivál 2021-ben külön tisztelgett a rendező előtt.
(Variety)