Tavaly kevesebb néző fordult meg az Európai Unió mozijaiban az egy évvel korábbihoz mérten, de sok országban nőtt a hazai filmek látogatottsága – közölte idei jelentésében az Európai Audiovizuális Megfigyelő Intézet (EAO).
Az intézet a múlt héten megnyílt 62. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál alkalmából tette közzé az európai mozik tavalyi látogatottságáról szóló első becsléseket a honlapján.
Az adatok szerint 2011-ben 960 millió mozijegyet adtak el az Európai Unióban. Ez 2010-hez képest csekély, 0,4 %-os csökkenést mutat, akkor ugyanis 964 millió mozilátogatást számoltak össze. 22 uniós tagállamból 12-ben visszaesett, 10-ben nőtt a mozik látogatottsága. Az országok zömében ugyan csupán kis mértékben módosultak a számok, mégis elsősorban a francia piac szárnyalásának köszönhető, hogy európai szinten alig esett vissza a mozik forgalma.
Franciaországban főként a hazai filmek vonzották a közönséget: az Életrevalók című vígjátékra tavaly 15,7 millió jegyet vásároltak a nézők. Összességében 1966 óta a legjobb évet zárták a francia mozik: 215,6 millió jegyet adtak el.
A 2010-es állapothoz képest a látogatottság a német piacon 2,4 %-kal, a briteknél 1,4 %-kal nőtt, Olaszországban és Spanyolországban azonban jócskán csökkent, az előbbiben 7,9, utóbbiban 7,2 %-kal.
Az Európai Unión kívüli országok közül Oroszországban az elmúlt évek látványos növekedése megtorpant ugyan, de a tavaly eladott 165 millió jeggyel az oroszok továbbra is megőrizték az európai mozipiacon a harmadik helyüket.
Az EAO szerint 2011 sok európai országban jó évnek bizonyult a nemzeti filmek látogatottsága tekintetében. Az intézet rendelkezésére bocsátott adatok alapján 22 uniós országból 14-ben erősödött a hazai gyártású filmek piaca.
Franciaországban a francia filmekre váltották az összes eladott jegy 41,6 százalékát, de jól szerepeltek a nemzeti alkotások az olasz (37,5 %), a brit (36,2 %), a lengyel (30 %), a cseh (29 %), a dán (28 %), a norvég (24,5 %) és a holland (22,4 %) piacon is.
Mint az EAO jelezte, egyelőre csak megbecsülni lehet az uniós országok tavalyi jegybevételét. A rendelkezésre álló adatokból előzetesen az derült ki, hogy 17 adatszolgáltató országból 9-ben nőtt a jegyeladásból származó bevétel. Összességében ez arra utal, hogy az elmúlt évekhez képest visszaesett a mozijegybevétel. Úgy tűnik, hogy míg 2010-ben még a drágább 3D-s jegyeladásokból jelentős haszon származott, 2011-ben ez már nem segítette ki a piacot, mert nem lehetett tovább emelni az árakat, és közben sok országban kevesebb néző ment el a mozikba.
(MTI)