Tíz filmterv jutott tovább a Magyar Nemzeti Filmalap ötödik alkalommal meghirdetett Inkubátor Programjára jelentkező 60 pályázatból. Többek között az erdélyi Moldovai Katalint is meghallgatják tavasszal azon a pitch fórumon, amelyen eldől, hogy melyik öt pályakezdő rendező részesül gyártási támogatásban.
Az Inkubátor Programra a diplomás, de első egészestés filmet moziban még be nem mutatott rendezők, illetve azok az alkotók jelentkezhettek, akik rövidfilmjükkel már szerepeltek nemzetközi filmfesztiválokon. Idén először olyan pályázók is jelentkezhettek, akik Magyarországon országos televízióban bemutatott alkotást jegyeznek, olvasható a filmalap közleményében.
Mint írják, a legtöbb pályázat a korábbi évekhez hasonlóan idén is a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Budapesti Metropolitan Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem diplomásaitól érkezett. Az Inkubátor Program népszerűségéről tanúskodik az is, hogy Edinburgh-ban, Kolozsváron, Londonban, New Yorkban és Újvidéken végzett fiatal magyar filmesek is voltak a jelentkezők között.
Összesen 60 pályázat érkezett be, melyek közül a szakmai előzsűri - Kovács István, Bergendy Péter, Csuja László filmrendezők, Ugrin Julianna producer és Zabezsinszkij Éva forgatókönyvíró - 10 filmtervet választott ki. A kiválasztott projektek 2 millió forint értékű forgatókönyv-fejlesztési támogatásban részesülnek.
Az Inkubátor Program 2019-es döntősei:
Baranyi Benő: Zanox
Brauner Máté: Fehér Sas Páholya
Csicskár Dávid: Vélemény
Csoma Sándor: Magasságok és mélységek
Kapronczai Erika: AfterEgo
Miklós Ádám: Mélypont érzés
Moldovai Katalin: Total Eclipse
Szabó Mátyás: Kukkoló
Szeleczki Rozália: Hothouse
Szentpéteri Áron: A királyfi
A nyertes filmek gyártására pályázati úton a játékfilmeknél 67 millió, a dokumentumfilmeknél 24 millió, az animációs filmeknél pedig 87 millió forintig nyújt támogatást az Inkubátor Program. A fiatal alkotóknak a filmalap a filmkészítés során az anyagi támogatás mellett szakmai támogatást is nyújt.
(közlemény)