Kilenc hónap
Történet
Juli a téglagyárban dolgozik betanított munkásként, mellette pedig agrármérnöki tanulmányokat folytat levelezőn. Bodnár, a főnöke beleszeret és megkéri a kezét. Juli titkolja, hogy már van egy gyereke, akit házasságon kívül vállalt. Szerelem bontakozik ki közöttük, de a függetlenségre törekvő asszonyt nagyon zavarja a férfi "macho" életfelfogása. Emiatt nem akar hozzámenni, bár tőle is gyereket vár. Kapcsolatukat végleg elrontja az, hogy a férfi nem vállalja Juli fiát saját családja előtt. Juli megszüli második gyermekét, és továbbra is az önálló élet mellett dönt.
Ezt írtuk a filmről:
Nőiség a magyar filmművészetben – Középpontban: Mészáros Márta
Mészáros Márta élete és pályafutása is filmbeillő történet. Gyerekkorának meghatározó történései közé tartozik, hogy már 10 éves korában árvaságra jutott: édesapját, Mészáros Lászlót, a híres szobrászművészt a Szovjetunióban kémkedés gyanújával elfogták, majd kivégezték. Nem sokkal később édesanyját is elveszítette. A gyermekkori tragédia végigkísérte egész életét, beleértve a filmes munkásságát is.
Minden ismétlődik, és csak nézik egymást – Kávéházi beszélgetés Mészáros Mártával és Pataki Évával
Az Utolsó jelentés Annáról (2009) az idei Filmtettfeszt nyitófilmjeként került bemutatásra. A fesztivál meghívottjaként jelen volt a film rendezője, Mészáros Márta és forgatókönyvírója, Pataki Éva. Őket kérdeztük arról, hogy mit közvetít a Kéthly Anna alakját megelevenítő film, hogyan indult alkotói pályafutása, milyen kérdések mozgatták filmjei sajátos világát és hogyan látja a fiatal filmes generációt.
Témája: a Nő – Rendezőportrék: Mészáros Márta
Mészáros Márta volt az első nő Magyarországon, aki filmrendezői diplomát szerzett. A nőiség és a női életsors ábrázolása, boncolgatása filmjeinek egyik legjellegzetesebb vonásává vált, amint azt számos fesztiváldíjas játékfilmjében láthatjuk.