Mystery Train
Történet
Jarmusch első színes filmje 24 óra alatt játszódik Memphisben. A középpontban egy lerobbant szálloda áll, ahol az éjszakát töltik - egymásról nem is tudva - a három epizód szereplői: egy Elvis-rajongó fiatal japán pár; egy halott férje hazaszállítását intéző olasz fiatalasszony és a lökött angol barátjával szakított amerikai lány; és végül ez utóbbi fivére és annak néger haverja a részeg bánatában bűnözővé lett angollal. Reggel aztán mindenki indul tovább.
Ezt írtuk a filmről:
Jim Jarmusch világa 2.
Jarmusch, aki nemrég ünnepelte a 61. születésnapját, New York avantgárd művész-zenészvilágába csöppenve kezdett el filmkészítéssel foglalkozni a nyolcvanas években. Első filmjei elválaszthatatlanok ennek a szubkultúrának az életérzésétől és zenei világától, amelynek éppúgy része a graffiti, a rap, a break, mint a keleti filozófia, a latin-amerikai zene vagy éppen Tom Waits new wave és blues sanzonjai. [első rész itt]
Jim Jarmusch világa 1.
Úgy látszik, még mindig várnunk kell arra, hogy beülhessünk a moziba Jim Jarmusch új, Only Lovers Left Alive című filmjére, amit már a tavalyi Cannes-i filmfesztiválon bemutattak. Reméljük, most már hamarosan mi is láthatjuk a Tom Hiddleston és Tilda Swinton főszereplésével készült, romantikus vámpírfilmként emlegetett opust. Amíg erre sor kerül, gondolatébresztő áttekintésünkkel szeretnénk fokozni a várakozás izgalmát.
Cselekmény-cselekménymentesség – Az alkotás megint kifog a kritikán
A cselekmény-cselekménymentesség az irodalom- és filmesztétika egyik legelnagyoltabban kezelt, és legkevésbé kidolgozott fogalma. Mi a cselekmény definíciója, ha van? A cselekmény meghatározása, a cselekmény kibontakoztatásának a módja egy adott kor önreflexiója is egyben. Mit értünk cselekménymentességen? Valóban cselekménymentesek lennének az ún. „cselekménymentes” filmek?