Jelszó: A papír kékre vált
Történet
Bukarest, 1989. szeptember 22–23-a. Neagu hadnagy parancsot kap, hogy a külvárosban járőrözzön. A rádiója szakadozva működik. Csapatát zavarba hozzák az információfoszlányok: terroristák támadták meg az állami tévéadó épületét.
Costi, az egyik katona úgy érzi, minden román feladata harcolni Ceauşescu hívei ellen, akár a felettesek parancsával szembeszállva is. Összeütközésbe is kerül emiatt Neaguval, mégs elszökik a kis csapattól és a televízió épülete közelében egy villáig jut el. Itt tévedésből őt magát nézik terroristának, és egy civilekből és katonákból álló csoport le is tartóztatja.
Videó, előzetes, trailer
Jobb ha tudod: a Filmtett nem videómegosztó, videóletöltő vagy torrentoldal, az oldalon általában a filmek előzetesei nézhetőek meg, nem a teljes film!Ezt írtuk a filmről:
A Film és a Forradalom – 1989 decembere a román játékfilmek tükrében
2006-ban, amikor az új román mozi három jelentős filmjét (Hogyan éltem túl a világvégét?; Forradalmárok; Jelszó: a papír kékre vált)1, mutatták be alig egyetlen hónap leforgása alatt, egyes elemzők elkeseredtek e filmek mesterkéltsége miatt, és felrótták, hogy a román rendezők (a „régi gárda” nyomdokaiba lépő „újhullámosok”) túlságosan is nagy jelentőséget tulajdonítanak a Forradalomnak. Ez persze nem rettentette el a román filmeseket attól, hogy továbbra is ihletet merítsenek az 1989 decemberi – temesvári, bukaresti, és nem csak ottani – eseményekből.
Miért jó a román film? – A román újhullámról I.
Sokan sokfélét írtak már a világban a román újhullám művészi hatásának „titkát”, sikerének „receptjét” fejtegetve. Nekem elsősorban e filmek emberábrázolása, a rendezők kelet-európai viszonyokon érlelt élet- és emberismerete, fanyar fekete humora és az emberi kapcsolatokról sugallt megállapításaik számítanak. A minimalista formanyelv, a hosszú snittek másodlagosak, csak az előbbiekből következnek.