A legidősebb élő filmrendezők

Különösen sérülékeny toplista, amelyet hosszú évekig a portugál Manoel de Oliveira vezetett. Íme, a legidősebb élő filmrendezők 2024 tavaszán.

  • Image
    #12

    95 fölötti rendezők: Alvin Rakoff (a képen), Pere Portabella, Allen Baron, Toshio Masuda, Jerry Schatzberg és Marcel Ophüls.

    A legidősebb még élő filmes egyébként Norman Spencer brit producer-gyártásvezető, aki augusztusban lesz 110 (száztíz!!!) éves, és többek között a David Lean-féle Szép remények (Great Expectations, 1946) gyártásvezetője volt.

     

    Ez a lista a BFI, az IndieWire ihletésére, illetve saját kutatás eredményeként született.

  • Image
    #11

    Everett Chambers (1926. augusztus 16.)

    Chambers neve főleg tévés producerként lehet ismerős pár klasszikus produkció (pl. a Columbo) stáblistájáról, de rendezőként és színészként is kipróbálta magát. Szerencsére, hiszen máskülönben nem lenne fotónk róla. Ez konkrétan a Késői blues  (Too Late Blues) című filmből van, amit a legendás John Cassavetes rendezett 1961-ben.

  • Image
    #10

    Margot Benacerraf (1926. augusztus 14.)

    A venezuelai filmes nevéhez egyetlen egészestés dokumentumfilm fűződik ugyan, az 1959-es Araya, de azzal legalább FIPRESCI-díjat kapott Cannes-ban. Jól megindokolta, hogy miért nem rendezett többet: 1966-ban ő alapította a venezulai nemzeti filmarchívumot (Cinemateca Nacional de Venezuela), egy ekkora feladat pedig teljes embert (asszonyt) kíván.

  • Image
    #9

    Tímár István (1926)

    Tímár István pontos születési dátumát nem tudjuk, viszont – a temérdek ismeretterjesztő és/vagy dokumentumfilm mellett – ő rendezte a kultikus Én vagyok Jeromos című vígjátékot 1970-ben, amiben a címszerepet Alfonzó, a legendás pantomimművész-artista-humorista alakította.

    Tímárról nem találtunk azonosítható fényképet, a kép az említett film DVD-borítójáról származik.

  • Image
    #8

    Mel Brooks (1926. június 28.)

    Ő Mel Brooks. Nem igényel bemutatást.

    Ő a kevés EGOT-tagok egyike, ráadásul 97 és fél évesen még mindig aktív színészként és producerként is.

  • Image
    #7

    Roger Corman (1926. április 5.)

    Cormant, az amerikai függetlenfilm-keresztapát és exploitation-pápát valószínűleg/remélhetőleg senkinek sem kell bemutatni, legendás stúdiójáról szóló cikkünket ide kattintva lehet elolvasni. Annyit még tegyünk hozzá ehhez az elképesztő életúthoz, hogy bármennyire is az olcsó horrorokról volt híres-hírhedt, igazi művészfilmrajongó is volt: ő forgalmazta a tengerentúlon Bergman, Fellini és Truffaut filmjeit.

  • Image
    #6

    Lee Grant (1925. október 31.)

    Lyova Haskell Rosenthal pontos születési dátuma vitatott (a, khm, megbízható forrásként közismert Wikipédián csak annyi szerepel, hogy a 20-as évek közepe), de ha még véletlenül „csak” 96 éves 98 helyett, akkor is helye van ezen a listán. Elképesztő életművét az 50-es években kezdte színésznőként – 1976-ban nyert Oscart a Hal Ashby-féle Sampon (Shampoo) mellékszerepéért. Arca az a tipikus színészarc, amit így vagy úgy mindenki ismer, még 2005-ben is kamerák elé állt. Rendezői feladatokat főleg a tévében látott el a 70-es években, de a 80-as években a filmszínházakban, dokfilmjeivel pedig a fesztiválokon lehetett találkozni a nevével. Nobody's Child című filmjével 1987-ben ő lett az első nő, aki díjat kapott az amerikai rendezőcéhtől (DGA).

  • Image
    #5

    Jean-Charles Tacchella (1925. szeptember 23.)

    Ugyan kísértetiesen hasonlít Claude Chabrolra, valójában nem doppelgängerekről van szó: a szintén francia Tacchella filmkritikusként (!!!) kezdte, és ott volt az újhullám (új hullám; nouvelle vague) születésénél újságíróként, filmklubosként, Bazin és Astruc tanítványaként. Filmezni jóval később, a 70-es években kezdett, akkor viszont az Oscar-jelölésig is eljutott a Sógorok, sógornők (Cousin, cousine) című filmjével, amit később Joel Schumacher „rimékelt”.

  • Image
    #4

    Aurel Miheleș (1925. július 6.)

    A kolozsvári (más forrás szerint a Kolozs megyei forgácskúti) születésű Aurel Miheleș az 50-es években Gheorghe Naghival (aki az egyik Sütő András-adaptációt rendezte) együtt készített roppant népszerű vígjátékokat, ezek leginkább Ion Luca Caragiale színműveinek adaptációi voltak. Egyikkel (az 1959-es Telegramokkal / Telegrame) még az 1960-as cannes-i versenybe is eljutottak.

    A képernyőmentés egy 2018-as interjúból származik.

  • Image
    #3

    George Morrison (1922. november 3.)

    Az ír dokumentumfilmest kevéssé ismerik hazáján kívül, de ha hihetünk az Ír Televíziós- és Filmakadémia (IEFTA) méltatásának, akkor igen fontos életút az övé, például ő készítette az első ír (gael) nyelvű dokumentumfilmet, még 1959-ben, Mise Éire címmel. Ami számunkra is érdekesebb (lehetett volna): 1942-ben elkezdett egy Drakula-adaptációt (Stoker, az eredeti regény szerzője ugyebár ír volt), ami végül meghiúsult, mert be kellett szolgáltatni a filmnyersanyagot háborús célokra (más források szerint London bombázása közben pusztult el a leforgatott celluloid).

    A fotó 2022-ben, a rendező századik születésnapi köszöntőjén készült.

  • Image
    #2

    Manos Zacharias / Mánosz Zahariász (1922. július 9.)

    A görög filmes nemcsak hazájában tevékenykedett, hanem a Szovjetunióban is – sőt, inkább ott. Életútja kanyargós, ehhez képest életműve nem különösebben jelentős, van viszont egy izgalmas magyar vonatkozása is: Köő Sándorral együtt készítették a Fedőneve: Lukács című életrajzi filmet 1977-ben Zalka Mátéról (a címszerepet Kozák András alakította) Mafilm-Moszfilm koprodukcióban.

     

    (A képernyőmentés egy 2019-es görög dokumentumfilmből származik.)

  • Image
    #1

    Francis Rigaud (1920. március 22.)

    A nemsokára 104-et töltő francia rendező nem túl hatalmas (7 nagyjátékfilm rendezőként) filmográfiája nagyrészt vígjátékokból áll, és azok sem mindig tettek különösebb szert nemzetközi érdeklődésre – egy kivétellel. Az 1970-es Irány Deauville (Nous irons à Deauville) már csak főszereplője, Louis de Funès miatt is kacagságos, ha nem is a műfaj veretes klasszikusa.

     

    (A képernyőmentés egy 2019-es videóból származik, ahol Rigaud „még csak” 99 éves.)

 

Friss film és sorozat

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Friss film és sorozat