A legfontosabb Szabó István-filmek
Szabó István kétségkívül a nemzetközileg legismertebb, legdíjazottabb magyar filmrendezők egyike. Íme, tíz film az életműből, amit ismerned kell. Utána pedig szavazhatsz is a kedvencedre.
-
#10
Édes Emma, drága Böbe, 1992
„...születésének körülményeiről, a téma megleléséről így beszélt a rendező: »a történet valóban szembejött velem: személyesen találkoztam ezekkel az emberekkel, konkrétan meg tudom mondani azt is, hogy a Vörösmarty téren – valakit ismertem közülük, beszédbe elegyedtünk, megkérdeztem, hol laknak, elmondták, elmentem, körülnéztem és ennyi. Az egész történet tíz perc alatt bomlott ki. Beszélgettünk, elmesélték néhány velük élő társuk sorsát, megmutatták a pedagógus-szállást, ahol élnek, összehoztak pár tanárnővel, mindössze két órát beszélgettünk és már ennyi elég volt ahhoz, hogy érezzem: ezt el kell mondanom.«”
Halász Tamás: A kép kinyílik, a magányos „hős” hirtelen egy lesz a sok közül —Rendezőportrék: Szabó István
-
#9
The Door / Az ajtó, 2012
„Szabó István már jó ideje presztízsfilmekben gondolkodik, és most sem történt ez másként: Az ajtó egy világhírű regény megfilmesítése, díjnyertes főszereplőkkel, nemzetközileg elismert rendezővel és operatőrrel és a honi színjátszás és filmipar patinás szereplőivel.”
Verpeléti András: Porcelánfilm
-
#8
Szerelmesfilm, 1970
„Szabó analitikusi szemmel vizsgálja a testeket, melyek fel is fedik titkaikat a kitartó és „szemfüles” mozilátogató számára, és valami egészen mást mondanak el, mint amit a puszta szavak, mondatok vagy a könnyen felfogható történet.”
Dragon Zoltán: Testek és filmek – Hisztéria és szexualitás Szabó István filmjeiben
-
#7
Bizalom, 1979
„A Bizalom, e végtelenül intim, jórészt zárt, gyéren világított terekben játszódó, háborús »szerelmesfilm« újabb kiemelkedő példa Szabónak az egyesből kiindulva, az általános megmutatására törekvő filmkészítői szándékára. A hangvétel-korszakot záró Budapesti meséket követően, e film kapcsán Szabó – még a »nagy trilógiát« megelőzően – életre szóló találkozás élményével gazdagszik: a Bizalom forgatásakor dolgozik először együtt mára már elválaszthatatlan alkotótársával, Koltai Lajos operatőrrel.”
Halász Tamás: A kép kinyílik, a magányos „hős” hirtelen egy lesz a sok közül —Rendezőportrék: Szabó István
-
#6
Álmodozások kora, 1964
„Kevés régi magyar film van, amely ennyire érintetlenül őrzi a fiatalság ízét, lendületét, fölényeskedését, majd eszmélését (»Tessék felébredni!«). Pláne olyan, amelyben a kádári ifjúság szinte beláthatatlanul távoli életében pillanthatjuk meg a sajátunkat.„
Soós Tamás: OK, communist boomer!
-
#5
Hanussen, 1988
„– Nemcsak művészek és mágusok, hanem politikusok is rendelkeztek Közép-Európában a közönség – azaz a társadalom – különleges megérintésének képességével. A Hanussenben több utalás van arra, hogy mennyi a hasonlóság a főhős és Hitler között.
– A tömeg megérintéséhez kell valamilyen személyes karizma. Különös energiacseréről van szó, energiáról, ami valakiből áramlik az emberek felé. A politikusnak is meg kell éreznie a tömeg energiáját. Hogy ezt a képességet ki, mikor és mire használja, természetesen erkölcsi kérdés is.”
Muszatics Péter: Mi Közép-Európa titka? Beszélgetés Szabó Istvánnal a Hanussenről
-
#4
Apa - Egy hit naplója, 1966
„Szabó Istvánt az Apában nem a történelmi tényszerűségek vizsgálata és széles társadalmi hatásának értelmezése érdekli (elsősorban), hanem az, hogy a gyerekekkel »megtörtént történelem« és annak emlékei hogyan alakítják a jelenüket, hogyan tudják helyre rakni és helyén kezelni a megtörténteket, illetve ezek után miként tudják megtalálni saját magukat, saját útjukat, önmegvalósítási lehetőségeiket.”
Németh Szabolcs Előd: Apa csak egy van, ha van
-
#3
Oberst Redl / Redl ezredes, 1985
„Parádés szereposztásával a boldog békeidők nosztalgiáját éleszti fel korhűen Szabó, ám mindez puszta díszlet. Redl minden szinten ambivalens lelki folyamatain van a hangsúly, azon a borzasztó bonyolult, száz évvel korábbi létállapoton, amikor kiskeresetű családi háttered dacára haladnál, mert kaptál rá esélyt, s amikor saját visszahúzó erőd és a társadalom visszatartó attitűdje ellenére mégis eljutsz oda, szinte képtelen vagy már magadnak hálás lenni érte, mivel a kisemberbe kódolt alattvalói reflexek önmagad ellen fordítanak.”
Ferenczi Szilárd: A váltókezelő fia
-
#2
Sunshine / A napfény íze, 1999
„Szabó nem kevesebbre vállalkozott, minthogy egy mozifilm időkorlátai között (a film hossza 180 perc, ma itt húzódik a filmidő határa) három emberöltő magánéleti és történelmi krónikáját sűrítse filmmé, a Ferenc József-i monarchikus-időktől, két világháborún és a kommunizmus évein át a jelennel bezárólag.”
Köves Gábor: A mindenkihez szólás szabadsága
-
#1
Mephisto, 1981
„Nehéz nem érezni az önéletrajzi ihletéseket a rendező részéről, Szabó munkásságnak amúgy is egyik legtöbbet tárgyalt témája az egyén (főleg a művész) hatalomhoz fűződő viszonya, és nem véletlenül. Az ügynökmúlttal is rendelkező Szabó intimen mutatja be a színész és a Tábornagy viszonyának változásán keresztül a totalitárius diktatúra művészethez való hozzáállásának változását is: eleinte Hendriket „az én Mephistómnak” megszólítással, majd az áhított nagybetűs szerep, a Hamlet emlegetésével csábítja a Tábornagy, később ez viszont átalakul.”
Szabó R. Ádám: Kézikönyv és tükör
Friss film és sorozat
-
Elektronikus állam
Színes akciófilm, kalandfilm, sci-fi, 128 perc, 2025
Rendező: Joe Russo, Anthony Russo
-
Kamaszok (Adolescence)
Színes bűnügyi, filmdráma, tévésorozat, 240 perc, 2025
Rendező: Philip Barantini
-
Hosszú, fényes folyó
Színes bűnügyi, filmdráma, tévésorozat, 360 perc, 2025
Rendező: Hagar Ben-Asher, Gwyneth Horder-Payton, Mona Fastvold, Meera Menon, Nikki Toscano, Jessica Yu
Friss film és sorozat
-
Elektronikus állam
Színes akciófilm, kalandfilm, sci-fi, 128 perc, 2025
Rendező: Joe Russo, Anthony Russo
-
Kamaszok (Adolescence)
Színes bűnügyi, filmdráma, tévésorozat, 240 perc, 2025
Rendező: Philip Barantini
-
Hosszú, fényes folyó
Színes bűnügyi, filmdráma, tévésorozat, 360 perc, 2025
Rendező: Hagar Ben-Asher, Gwyneth Horder-Payton, Mona Fastvold, Meera Menon, Nikki Toscano, Jessica Yu