Az alkotások olyan témákkal foglalkoznak, mint az 1956-os forradalom és szabadságharc jászberényi eseményei, a muravidéki kétnyelvű oktatás, valamint portréfilm készül az ország legidősebb mozigépészéről, Pintér Ambrus szerzetesről is. Csoma Sándor, Czencz József, Gál Anasztázia, Kázsmér Kálmán és Pintér András rendezők művei részesülnek a támogatásban.
A Magasságok és mélységek filmet jegyző Csoma Sándor ezúttal A vállalás szabadsága címen készít dokumentumfilmet Pintér Ambrus szerzetesről, tanárról, aki 55 éve tanít a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban. Az alkotás a főszereplő visszaemlékezései nyomán fogja bemutatni a szerzetes életútját, aki Magyarország legidősebb aktív mozigépésze, és filmklubot is szervez. Pintér Ambrus idén tartotta gyémántmiséjét, a pappá szentelésének 60. évfordulóján – a rendező az ünnepi alkalom apropóján beszél a dokumentumfilm központi alakjával. Az NFI 21 millió forinttal támogatja ezt a projektet.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc jászberényi eseményeinek két, még élő főszereplője, Pintér Lajos orvos, magyarország veronai tiszteletbeli főkonzulja, és Gedai István, a Magyar Nemzeti Múzeum nyugalmazott főigazgatója. Az 1956: Az ifjú szíve lánglobogva ég című, Kázsmér Kálmán rendezte dokumentumfilmben ők idézik fel a diktatúra elleni küzdelmet, amely sorsukat és egész későbbi életüket meghatározta. Az alkotás 15 millió forint támogatást szerzett.
Gál Anasztázia Kétnyelvű oktatás a Muravidéken címmel készíti új produkcióját, amely bemutatja a helység sajátos, szlovén-magyar tanítási módszerét, az azt támogató közösségi erőfeszítések, kulturális, financiális és nemzetpolitikai vetületein keresztül. A Filmintézet 6,9 millióval támogatja az alkotás gyártását.
Pintér András rendező-operatőr legújabb alkotása, A négy szürke dokumentumfilm a lipicai lófajtának és tenyésztésének történetét mutatja be, amely 2022-ben került az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára. Ez a projekt 14 millió forintos támogatásban részesül.
Zalátai álmok címmel készíti a Magyar örökség díjjal kitüntetett Czencz József rendező, operatőr, zeneszerző új dokumentumfilmjét, amely a Baranya megyei falu lelkes gondnokának, Szabó Ágotának történetét tárja fel, aki a helyi református közösség presbitere. Álma a falu református templomának nyolcvan éve tönkretett orgonájának teljes felújítása, és „bízik abban, hogy ha a templom megtelik hálaadó énekkel, újjáéled a falu és a kis templom ismét rendezvények, orgona koncertek, esküvők helyszínéül szolgálhat” – olvashatjuk a közleményben. A Filmintézet 6,5 millió forinttal támogatja a film létrehozását.