Április 18. és 21. között zajlik a városi építészetre és életmódra összpontosító UrbanEye Filmfesztivál a kolozsvári Művész moziban.
A városok megújulási folyamatairól, és aktuális témákról – klímaválságról, a gyors növekedés kihívásairól, a helyi közösségek szerepéről, oktatásról és migrációról –, illetve mindezek kritikus szemléletének a fontosságáról szól a harmadik alkalommal megszervezett UrbanEye.
A fesztivál nyitófilmje Diegor Breit Lira Visionen bauen című televíziós minisorozata különböző régiók jövendőbeli panorámájának a megalkotását vizsgálja, arra kíváncsi, hogy a világ különbző szegleteiben hogyan állnak hozzá a kérdéshez az építészek, hogyan hangolódik össze kreativitás és gyakorlati cél a konkrét projektek kivitelezésekor.
Két dokumentumfilm fogja körüljárni a hatóságilag szabályozatlan városrendezés és -átalakítás kérdéseit: az Outlaw Gardeners (r. Angelo Camba, 2022) a „gerillakertészkedésről”, a De ce scriu ăștia pe pereți? (r. Alin Boeru, 2023) pedig a graffitikről és általában az urbánus művészetekről mesél.
A fesztivál a közelmúlt történelmi kontextusának megértését is sürgeti, abból az elvből kiindulva, hogy jövőbeli városok fejlesztésekor elengedhetetlen a múltbeli megvalósítások és baklövések megértése – erről szól a Soviet Bus Stops (r. Kristoffer Hegnsvad, 2022) és a Plan for Buenos Aires (r. Gerardo Panero).
Akárcsak az előző években, az UrbanEye idén is műsorra tűzött híres építészekről szóló életrajzi filmeket – ezúttal Arne Jacobsennel, Jørn Utzonnal és Alvaro Sizával lehet megismerkedni –, kísérőrendezvényként pedig lesz városi séta és több közönségtalálkozó is.
A teljes program elérhető a fesztivál honlapján. A teljes árú bérlet 70, a kedvezményes 50 lejbe kerül, és érvényes az UrbanEye minden vetítésére, egy egyszeri belépőért pedig 25 (kedvezményesen 20) lejt kell kifizetni. A kedvezményt diákok, egyetemisták és nyugdíjasok igényelhetik.