Rejtett vadvízország, kaktuszhotel és titkok erdeje, oktatás és szórakozás: a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány május 19. és 21. között szervezi meg a Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmfesztivál kilencedik kiadását a gödöllői királyi kastélyban.
Az előzetesen nevezett 1240 filmből a zsűri válogatása alapján 50 produkció került a helyszíni filmversenybe. A Kaktusz Hotel a biodiverzitás csodáit hozza testközelbe. A Vad Argentina egy semmihez sem hasonlító vízi paradicsomba kalauzolja nézőit. A fehér álom a természet filmezés rejtelmeibe pillant be. A Volt egyszer egy vadvízország a Körös-vidék egykori hatalmas árterének világát eleveníti fel. Gyönyörűség betekinteni a Titkok erdeje fák rengetegéből épült templomának misztikus békéjébe. Az idegenforgalom meglepő összefüggéseit vizsgálja a Turizmus másik oldala. A Rejtett világ: a vadvízország története olyan helyre utaztat, ahol még csak kevesen járhattak. A fesztivál filmjei gyönyörű helyszínekre visznek, megmutatja az anyatermészet fenségét, de a szervezők nyugalmat megzavaró képsorokat is ígérnek.
A fesztivál vendége lesz német Uwe Müller, az ukrán Olessia Morhunets-Isalenso, a bolgár Dejan Ardanov filmrendező, a magyar alkotók közül pedig Végh Attilát, Szendőfi Balázst és Fehér Zoltánt várják, közönségtalálkozóra is.
Ez évben megújult koncepcióval jelentkeznek a kiegészítő rendezvények. Ezek lényege: edukáció és szórakoztatás. Ismert szakértők előadásai, interaktív kiállítások, workshopok várják a látogatót. A klímaválság kárairól, az energia gondokról tart előadást Ürge-Vorsatz Diana. A műanyagok vízi élőhelyekre gyakorolt hatásáról tájékoztat Dr. Szabó István a MATE docense. A fényvédő krémek és a természetes vízi szervezetek kölcsönhatásairól hallanak a látogatók a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet szakértőitől. A vízpazarlás luxusa a címe Dr. Garamvölgyi Judit, a MATE adjunktusa előadásának. Lesz katasztrófavédelmi tájékoztató, láthatók majd öko lábnyomaink Radisics Milán európai légifotó bemutatóján. Előadás lesz a hazai termálvízkincsről és a magyar vizek halairól. Új helyszínek is nyílnak a Kastélyban. A Kék Bolygó Stúdió a természetfilmesek, fotósok titkait, a világítás trükkjeit fedi fel filmszakmai előadások keretében. A résztvevők saját videójukat is elkészíthetik. A Labor a meglepő kísérletek terepe. Az Akvárium a vizek világát láttatja. A Media és Információs Központban az interaktivitásé lehet a főszerep.
Az idei fesztivál kiemelt célközönsége a gyerekek: a mai felnőtt generáció után ők formálják majd a jövő környezetét. A rendezvény szervezői a pénteken kihelyezett, rendhagyó természetvédelmi nap keretében fogadják a Gödöllő-környéki általános és középiskolásokat. A diákok figyelmét a vetítéseken túl, a Duna-múzeum vizesprogramjai, az interaktív foglalkozásokon végzett szórakoztató kisérletek, a filmkészítés szakmai titkainak elsajátítása és természetfotós túrák kötik majd le. Azok az iskolák, amelyek nem tudják vállalni tanulóik utaztatását, a YouTube-on követhetik, és közvetíthetik diákjaiknak a helyszínen élőben zajló élmény centrikus képzést. A legkisebbeket a Kenderkóc játszóház, az arcfestés és vidám játékok hívják. A szombat esti Zóra koncert a lazulás idejét hozza el minden résztvevőnek.
A család- és bolygóbarát fesztivál ingyenesen várja vendégeit – áll a fesztivál ma délelőtti közleményében.