A tegnapi brit népszavazás eredménye valószínűleg pusztító erejű hatással lesz a kreatív szektorra az Egyesült Királyságban – nyilatkozta az Independent Film and Television Alliance (IFTA) vezetője.
„Az Európai Unióból való kilépés hatalmas csapást jelent az Egyesült Királyság film- és téviparára – idézi Michael Ryant a Variety. – Filmeket és tévéműsorokat gyártani nagyon drága és rizikós dolog, és alapvetően szükséges hozzá az üzletet befolyásoló szabályok stabilitása. Ez a döntés éppen az alapjainkat robbantotta fel.”
Ryan elmondta, hogy a döntés eredményeképpen bizonytalanná váltak a külföldi produkciós partnerekhez, anyagi támogatókhoz és forgalmazókhoz fűződő kapcsolataik, Európa többi részében pedig új adókat vethetnek ki a brit filmesek tevékenységeire. Nehézséget jelenthet az is, hogy a brit alkotók többé nem fognak hozzáférni a közös európai finanszírozási alapokhoz.
Bár egyre több az olyan hang, amely szerint a britek jórésze nem értette a szavazás lényegét és lehetséges következményeit, a művészek többsége a maradás mellett foglalt állást. Például közel 300 ismert művész, köztük színészek, írók és zeneszerzők is aláírtak korábban egy erre vonatkozó, nyílt levelet. Többek között ez állt benne: „Nagy-Britannia nemcsak, hogy erősebb Európában, hanem fantáziadúsabb és kreatívabb is, és a mi nemzetközi kreatív sikerünk jelentősen meggyengülhet, ha kilépünk. […] Európa elhagyása felér egy ismeretlenbe való ugrással több millió brit lakos számára, aki valamelyik kreatív iparágban dolgozik itthon vagy külföldön, és akinek hasznára válik Nagy-Britannia kulturális életének növekedése és vibrálása.”
A brit filmek hamarosan érezni fogják a döntés hatását. Az HBO népszerű sorozata, a Trónok harca például nagyrészt Észak-Írországban készül, egyes részei Spanyolországban, Horvátországban és Máltán (és a nem EU-tagállam Izlandon) forogtak, részben az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával.
Az amerikai stúdiók szempontjából is bizonytalanná válik a helyzet. Korábban léteznek EU-s programok, amik támogatták a brit koprodukciókat, de ha az Egyesült Királyság többé nem része az Európai Uniónak, az itt készülő amerikai produkciók is kivonulhatnak az országból – figyelmeztetett még a népszavazás előtt Peter Chase, a German Marshall Fund egyik vezetője.