A legjobb Cronenberg-filmek
Úgy tűnik, a kanadai mester a Crimes of the Future című új mozijával visszatér oda, ahonnan vétetett: a groteszk testhorrorok világába, amelyek a sokkoló külső mögött erős filozófiai magvakat rejtenek. A nagy várakozásban újranézhetünk néhány klasszikust tőle.
-
#8
A History of Violence / Erőszakos múlt, 2005, illetve Eastern Promises - Gyilkos ígéretek, 2007
Együvé tartoznak, nemcsak mert közvetlenül egymás után készültek, hanem mert hangvételükben, tematikájukban is hasonlítanak, ráadásul mindkettőben a nemrég felfedezett Viggo Mortensen domborít. No meg itt tűnik úgy, hogy Cronenberg végleg szakított testhorror-múltjával és a thriller-taktusokat sokkal realistább hangon veri.
-
#7
eXistenZ - Az élet játék, 1999
Miközben ezeket a sorokat írom, a Sony épp nemrég jelentette be a PSVR2-t, azaz az újgenerációs PlayStation konzoljaikhoz csatlakoztatható virtuálisvalóság-fejdíszt. Cronenbergnél már sisak sincs, csak egy testbe épített dugasz, így még jobban elmosódhatnak a határok illúzió és valóság között. Elképesztő, hogy voltak még emberek, akik felugráltak a feléjük közeledő vonat látványától...
-
#6
Naked Lunch / Meztelen ebéd, 1991
William S. Burroughs szürrealista drogregényét lehetetlen adaptálni – így a népi bölcsesség. Fogd meg a söröm – így Cronenberg. Korántsem tökéletes adaptáció, de ennél becsülendőbb erőfeszítést valószínűleg nem is lehet egy ilyen agyzsibbasztó alapanyagból. Ráadásul sikerült a maga képére formálnia a burroughsi életművet.
-
#5
Dead Ringers / Két test egy lélek, 1988
Két darab Jeremy Irons? Yes, please! Cronenberg már régóta pszichologizált a háttérben, azonban itt engedte némileg a thriller-elemeket az így háttérbe szoruló testhorror elé első alkalommal. Ma már talán túl szájbarágós az, ahogy az identitásról és a skizofréniáról regél a film... amíg meg nem tudjuk, hogy a forgatóköny valós események alapján íródott: tényleg létezett New Yorkban egy nőgyógyász-ikerpár.
-
#4
Scanners / Agyfürkészők, 1981
A felszínen ez a film a – ma már talán megmosolygtató effektekkel – robbanó fejekről szól, ám aki elkapta a vasfüggöny mögötti szekus-világot, annak a mindenkor, mindenre figyelő agyfürkészők fognak igazi borzongást jelenteni.
-
#3
Videodrome, 1983
Talán ez lesz Cronenberg leginkább időtálló filmje. No nem a talán már ma is vicces effektek miatt, hanem mert olyasmit feszeget, amit 1983-ban még csak alig lehetett prognosztizálni. Persze a ma embere nem a tévékészülékkel fuzionált, hanem a telefonjával. Éljen az új test – de csakis szoftverfrissítés után.
-
#2
The Fly / A légy, 1986
Vannak témák, amik sci-fi-horrorként tudják a legerősebben közvetíteni mondanivalójukat. Ilyen A légy is, ami nemcsak a tudomány felelősségét, a genetika fehér foltjait, hanem magát az emberi létezés határait is feszegeti. Gyökerében nem a technikai haladás, hanem egy nagyon is emberi dráma feszül. Persze a mai napig hatásos látványra is szükség van a zsigeri hatás eléréséhez.
-
#1
The Brood / Porontyok, 1979
Ha valakinek túl enyhe volt a Lynch-féle Radírfej, Cronenberg két évvel később rátromfolt az anyaság és a szülés traumatizáló ábrázolásával. Van egy enyhe nyomozós thriller-vonulata is, ám leginkább a szülői felelősség groteszkké torzított lázálmai miatt szeretjük. No meg benne van Oliver Reed.