Fülöp G. Dénes különleges ember volt. Alsósófalván, egy eldugott székely faluban született, 1931-ben. Volt teológushallgató, rab a Duna-deltában, segédmunkás és lakatos. 1966 őszétől református lelkész. 1984-től nyugdíjazásáig a marosvásárhelyi Vártemplom lelkésze. Egész életét arra szánta, hogy az ige hirdetése mellett, hívei köré védőfalat építsen.
Vajon milyen érzés lehet utolsó magyarnak lenni? Erre a kérdésre próbáltunk válaszolni, miközben Erdély három különböző településére látogattunk el, ahol egykoron sok magyar élt, de mára a közösség létszáma egy-két főre apadt.
A film hangulatos képekkel és zenével vezeti be a nézőt erdélyi szereplői, a cseppkőbarlag-őrző, a nagyotmondó mesélő, az erdész és az erdőszerető kisfiú varázslatos világába. A civilizált társadalomhoz alkalmazkodni művészet, mondja a mesemondó. Legjobban a gyermekeken látható a természet áldásos hatása. Ha kikerülnek a panelházak közül a természethez, mint zsák bolha, olyan mozgékonyak. Bent mintha [...]
Színes dokumentumfilm, életrajzi, 25 perc, 2002 Rendező
A szatmári származású költő, Kovács András Ferenc az egyetem után hat évig tanított Székelykeresztúron. 1990 januárjában Marosvásárhelyre költözött, ahol akkor indult a Látó című folyóirat. Sokak számára képtelenség, mondja a róla készült portréfilmben, hogy Vásárhelyen él és ír. Nem a gyávaság és nem a hűség az, ami őt otthon tartja. A [...]
A film a „Történetek a Kárpát-medencéből” sorozat első része. Mese a Brassó melletti „magyar ünnepről”: Apáczai Csere János szülőfalujában minden év Húsvétján Kakaslövést rendeznek.
Egy országot, a romániai értelmiséget és ottani magyarságot tartotta rettegésben a Securitate. Ion Mihai Pacepa tábornok huszonnyolc évig volt meghatározó embere a kommunista titkosszolgálat rendszerének. Nicolae Causescu jobb keze rettegésben tartotta a máskéntgondolkodóat. 1978-ban 50 évesen megszökött Amerikába.
Az erdélyi Mezőségen papnak lenni mindig többet jelentett egy átlagos lelkészi szolgálatnál. A film három fiatal mezőségi lelkész mindennapos munkáját mutatja be, nehézségekkel, a jövőbe vetett hittel, és annak az érzésnek a közvetítésével, hogy mindez egy-egy közösség megmaradásáért történik.
Egy nap a csíkszeredai szeméttelepen! Portré egy télen nyáron sátorban élő boldog cigányról. Feribácsi azóta elhunyt. Utolsó kívánsága volt, hogy a filmet láthassa. Későn értünk oda...