Filmek a Notre-Dame-mal
A hétfő esti tragikus párizsi katedrálistűz képeit nézegetve döbbenhetünk rá igazán, hogy a több mint nyolcszáz éves székesegyház mennyi művészt megihletett - többek közt filmeseket is. Van, akinél csak egy rögtön felismerhető háttérként funkcionál, van, akinél egyenesen a cselekmény fontos része az európai építészet egyik legszebb teljesítménye, Párizs egyik jelképe. Íme, pár film, amiben felbukkan a Notre-Dame.
-
#10
Roman Polanski: Keserű méz / Bitter Moon, 1992
A Coyote-Seigner páros gyötrelmes története nagyrészt Párizsban játszódik, úgyhogy szinte elkerülhetetlen, hogy bevágódjon a filmbe egy-egy Notre-Dame-snitt. Mint például ez.
-
#9
Jean-Pierre Jeunet: Amélie csodálatos élete / Le fabuleux destin d'Amélie Poulain, 2001
Amélie színes-szagos életének szerves része a groteszk és a tragikum. Néha a kettő egyszerre: mint például amikor édesanyjával meglátogatják a katedrálist, aminek a tetejéről leugrik egy turista, éppen Amélie édesanyjára. Aki természetesen azonnal szörnyethal.
-
#8
Brad Bird: L'ecsó / Ratatouille, 2007
A „szegény, mint a templom egere” mondás mondhatni új értelmet nyer ebben a mára mondhatni klasszikussá érett patkányséfes Pixar-animációban. A film fő helyszíneként funkcionáló étterem hol is lehetne máshol, mint a Notre-Dame tőszomszédságában, így aztán a szereplők párszor elrohanhatnak a katedrális tökéletesre renderelt mása előtt.
-
#7
Stanley Donen: Amerikai fogócska / Charade, 1963
A klasszikus, sztárparádés bűnthriller Párizsban játszódik, ami mindig tökéletes alkalom egy kis Szajna-parti smúzolásra, ezúttal épp Audrey Hepburn és Cary Grant között.
-
#6
Amy Heckerling: Európai vakáció / European Vacation, 1985
A Chevy Chase-féle National Lampoon-család legújabb vakációja Európába vezetett 1985-ben. A film az obligát „amerikaiak jönni Európa”-viccek gyorstalpalója. A párizsi fejezetben Griswoldék elsétálnak a katedrális előtt, az időt természetesen nem bámészkodásra vagy fotózásra, hanem veszekedésre használva.
-
#5
Woody Allen: Éjfélkor Párizsban / Midnight in Paris, 2011
Woody Allen kedves „időutazós” filmjében a húszas évek Párizsa is felbukkan, ahol Picassótól Bunuelig mindenféle legendás arcokkal találkozik Owen Wilson figurája. A mellékelt kép viszont épp a jelenben játszódik.
-
#4
Stephen Sommers: Van Helsing, 2004
Az egyik legsikeresebb Drakula-spinoff-karakter saját filme(ke)t is kapott már. Ebben a szörnyű amerikai CGI-produkcióban a Hugh Jackman alakította Van Helsing verekedik egyet Doktor Jekyllel a katedrális tetején, még a film elején. Még a rozettás ablakot is sikerült kitörniük.
-
#3
Jean-Luc Godard: Á bout de souffle / Kifulladásig / Breathless, 1960
A francia újhullám „programfilmjében” Belmondo és Seberg többször is elsuhannak autóval vagy gyalogosan a katedrális előtt, sőt, Seberg karaktere ott is lakik valahol a környéken, sőtsőt, még egy párizsi légifelvétel is belefért Godard filmjébe.
-
#2
Richard Linklater: Mielőtt lemegy a nap / Before Sunset, 2004
A legszomorúbb, leprófétikusabb screenshot mindek között, nem is fűzünk hozzá kommentárt.
-
#1
A Notre Dame-i toronyőr (1932, 1939, 1956, 1982, 1996, 2001 etc.) – nem is gondolnánk, hogy Victor Hugo 1831-es regénye ennyi film alapjául szolgált. Vegyük csak a legismertebbeket: az 1939-es változatot William Dieterle rendezte, és Charles Laughton mellett Maureen O'Harát láthatjuk Esmeraldaként; az 1956-os, „autentikusan” francia Jean Delannoy-változatban Anthony Quinn és Gina Lollobrigida domborítanak; az 1996-os Disney-féle animációhoz pedig Tom Hulce és Demi Moore adták a hangjukat. A mellékelt képen az 1939-es változat látható.
Friss film és sorozat
-
A vad robot
Színes animációs film, kalandfilm, sci-fi, vígjáték, 101 perc, 2024
Rendező: Chris Sanders
Friss film és sorozat
-
A vad robot
Színes animációs film, kalandfilm, sci-fi, vígjáték, 101 perc, 2024
Rendező: Chris Sanders