2019 csalódásai
Mielőtt kiderülne, hogy mely játékfilmeket, illetve sorozatokat szerettük a legjobban az idén, íme egy nem teljesen exhausztív, de azért mégiscsak valamennyire reprezentatívabbacska toplista az idei csalódásokról és/vagy legrosszabb filmekről/sorozatokról. Olyan alkotások kerültek be a listába, amit az idén aktív Filmtett-szerzők közül legalább ketten említettek.
-
#10
Paul Feig: Last Christmas / Múlt karácsony
Még frissek a sebek, amit az idei kötelező karácsonyi romkom okozott.
-
#9
Nagy Zoltán: Szép csendben
Reméltük, hogy az idén nem lesz magyar film a csalódások között, de lőn. És ez nem is az egyetlen (habár erre jóval kevesebben haragudtak, mint a toplista csúcsán lévőre).
„A sztoriban láthatóan ott rejlik egy feszes hangulatú és izgalmas tinithriller potenciálja, ám a Szép csendben egy pillanatra sem próbál meg feszültséget teremteni. Lassan hömpölygő tempójával, információelhagyásos építkezésmódjával egyrészt fokozatosan elveszti a nézői érdeklődést, másrészt csak még jobban kihangsúlyozza a forgatókönyvön tátongó óriási hézagokat.”
-
#8
Jon Favreau: The Lion King / Az oroszlánkirály
Az animációs és az élőszereplős film között lévő felszántatlan senkiföldjén rekedt Lájonking-remake-ről legfőképpen annyit lehet elmondani, hogy... volt a moziban.
„Az oroszlánkirály megmutatja, hogy hol tart ma a számítógépes animáció, de azért őszintén remélem, hogy nem jelöl ki semmilyen irányt, amit követni kell, vagy a többiek önként követni fogják.”
-
#7
Jonas Åkerlund: Polar
Mads Mikkelsen netflixes erőszakorgiája annyira unalmas volt, hogy senki sem emlékszik rá. Csak az a pár ember, aki külön kérte, hogy felkerüljön a csalódások listájába. Legyünk azért elnézők vele: szerepelt az idén jó filmben is.
-
#6
Ang Lee: Gemini Man
Aki sosem értette, hogy Will Smith miért az egyik legjobban fizetett hollywoodi sztár, az ebből a filmből sem fogja megérteni.
„Ha a forgatókönyv reménytelen, azon a legkiválóbb rendezők sem tudnak segíteni. Elmarad tehát a mélyenszántó szembenézés fiatalkori önmagunkkal, de marad a tanulság, miszerint a dupla is lehet semmi.”
-
#5
Simon Kinberg: Dark Phoenix / X-Men: Sötét Főnix
Az X-Men tipikusan olyan filmsorozat, amiről valamiért az az érzésünk, hogy már régen vége, aztán amikor a mozikba kerül egy újabb rész, csak meglepődve konstatáljuk, hogy nem. A legutóbbi nézve nem is értjük, hogy miért nem...
„Ennyire gyáván sterilre csiszolt, élettelenül klipszerűen összerakott, pocsékul színészvezetett szuperhősfilm talán a (kosár)legenda Shaquille O’Neal címszereplésével készült Steel óta nem született.”
-
#4
Benioff-Weiss: Game of Thrones / Trónok harca, 8. évad
Ritka, hogy sorozat kerüljön fel az év csalódásai közé, hiszen ha valami nagyon rossz, akkor évad közben abba lehet hagyni. A Trónok harca viszont annak a kategóriának bizonyult, amit most már csakazértis végignézzük...
„Kérdéses, hogy mi marad meg inkább az emberekben: a remek első fele, vagy az egyre több sebből vérző, majd nagyot bukó második, amelyet a befejezés már csak kicsiben tudott megszépíteni. Akárhogy is legyen, a Trónok harca még sokáig velünk marad, és nem csak azért, mert nehéz elengedni egy ilyen aranytojást tojó tyúkot, hanem azért is, mert sokat adott a televíziózásnak és a nézőknek is (csak aztán tőlük sajnos sokat el is vett).”
-
#3
Woody Allen: A Rainy Day in New York / Egy esős nap New Yorkban
Amikor megtudtuk, hogy az Amazon nem akarja bemutatni az idős mester filmjét, felháborodtunk. Nem sejthettük, hogy talán még jól is jött az újból fellángoló #metoo-botrány a film mihamarabbi fiókba rejtéséhez...
„Az Egy esős nap New Yorkban mintha semmilyen egyéb célt nem szolgálna azon kívül, hogy beálljon az utóbbi évek felejthető alkotásai közé, illetve, hogy gyengítse a gyűlölt-imádott rendező terebélyes, filmművészeti remekekkel tarkított életművét.”
-
#2
J.J. Abrams: Star Wars: The Rise of Skywalker / Skywalker kora
Valószínűleg csak azért nem került első helyre, mert még nem volt ideje mindenkinek megnézni az évvégi hajrában. Csak egy hangyafarknyival maradt le a dobogóról.
„Hiába szép, hiába szívet melengető, túlzsúfoltságával és rohanó tempójával üresen hat, a dübörgő Star Wars-nosztalgia mögül kilóg a lóláb. [...] a nosztalgiáé a főszerep, ahol mindenki csak a szép dolgokról beszél, de közben érezzük, hogy már semmi sem olyan, mint régen volt.”
-
#1
Dobó Kata: Kölcsönlakás
Nehéz volt, de megérte: egy toplista, ahol egy magyar film megelőzi a Csillagok háborúját (de csak orrhosszal). A Kölcsönlakás az év elején jött ki, de azóta is fáj nekünk.
„A szerencsénk viszont az, hogy elég kijönni a moziból, lerázni az élményt, és örülni annak, hogy az egy-két ilyen mélységű baklövéstől eltekintve már rég nem itt tart a magyar film.”
Friss film és sorozat
-
A vad robot
Színes animációs film, kalandfilm, sci-fi, vígjáték, 101 perc, 2024
Rendező: Chris Sanders
Friss film és sorozat
-
A vad robot
Színes animációs film, kalandfilm, sci-fi, vígjáték, 101 perc, 2024
Rendező: Chris Sanders