Szeptember 6. és 9. között, Zentán szervezik meg a Mementó filmfesztivál első kiadását. A fesztivál történelmi témájú dokumentum- és ismeretterjesztő filmeket szólított versenybe, fókuszában idén a rendszerváltás témája áll.
A törökverő erdélyi hős életútját feldolgozó, hétrészes, egyenként 4-5 perces epizódokból álló sorozat az Autentika Művészeti Műhely Alapítványnál készült és elérhető annak a YouTube-csatornáján.
Mi lett volna, ha Hillary Rodham sosem megy feleségül Bill Clintonhoz? Ez az alapkérdése egy májusban kiadott alternatív történelmi regénynek, amelyből most tévésorozat forog a Hulu megrendelésére.
Milyen változásokat hozott Andy Vajna halála? Hogyan élték meg a Filmalapot ért sajtótámadásokat? És mi az a régi adóssága a magyar filmnek, amit hamarosan törleszteni fognak? Havas Ágnessel beszélgettünk a magyar filmszakma aktualitásairól.
„Ha nem vállalja a döntést a Filmalap, lehet, a politikának kéne megmondania, kiről szülessen történelmi film” – vallja Köbli Norbert. Az ország legismertebb forgatókönyvírója beszélt a történelmi filmek körül kiélesedő vitáról, és elárulta azt is, hogyan lehetne saját Marvel-univerzumunk és miről szól valójában új noirja, az Apró mesék.
A komoly hagyományokkal bíró cseh filmek az utóbbi években mintha kívül kerültek volna a szakmai vagy a nézői figyelem horizontján. A posztszovjet – vagy ha jobban tetszik, közép-kelet-európai – régióból sokkal inkább domborít az utóbbi időben a magyar, a román vagy akár a lengyel filmművészet. A cseh alkotóknak mintha inkább a dokumentumfilm műfaja állna mostanában jól – de mi történik a cseh játékfilmmel? Szemezgettünk a február közepén zajlott budapesti Cseh Filmkarnevál 2019 programjából, amelybe jobbára a tavalyi év filmterméséből állítottak össze a válogatók egy kollekcióra valót.
Megszavazta szerdán a Televíziós Film Mecenatúra program létrehozását előíró törvénymódosítást a magyar parlament, adta hírül az MTI. Az új, a Magyar Nemzeti Filmalaptól független pénzalap elsősorban történelmi tévéfilmek és sorozatok támogatására jött létre.
Sokan lehetetlennek gondolták, a BÚÉK-kal mégis érvényes remake-et készítettek az elmúlt évek nagy művészfilm-sikeréből, a Teljesen idegenekből. Az egyik legkeresettebb magyar forgatókönyvíró elárulta, hogyan magyarosították az olasz filmet, mit csinálna másképp utólag a moziban alulteljesítő Veszettekben, mit gondol a Pappa piáról és a Filmalapot ért támadásokról, és miért nem tetszene a Mátyás királyról szóló filmje a Magyar Időknek.