Oscar-díjas rendezőkkel és ázsiai fókusszal érkezik a Cinemira Oscar-díjas rendezőkkel és ázsiai fókusszal érkezik a Cinemira

Oscar-díjas rendezőkkel és ázsiai fókusszal érkezik a Cinemira

Magyarország egyetlen gyermekeknek szóló filmszemléjét október 17. és 19. között tartják. Közel 80 rövidfilm versenyez az Aranymókus-díjért. A programban premier előtti vetítések, Michel Gondry, két magyar Oscar-díjas rendező és David Lynch is helyet kap.

A Cinemira Nemzetközi Gyerek- és Ifjúsági Filmfesztivál egy hétvégén két helyszínen várja a közönséget: a gyerekeket és családokat megszólító Cinemira KIDS-t a Marczibányi Téri Művelődési Központban, a kamaszoknak és fiataloknak szóló Cinemira YOUTH-t a Cinema City Mammut moziban látogathatják az érdeklődők. Az esemény nyitófilmje idén a Kensuke királysága, amely az azonos című, nagy sikerű gyerekregényen alapul. A filmet eredeti, angol nyelven, magyar felirattal tekintheti meg a közönség.

A nagyjából nyolcvan versenyfilmet (amelyek között tajvani, ausztráliai, kínai, katari, francia, holland és magyar produkciók is megtalálhatók) közel 500 nevezett alkotásból válogatták, ezeket életkori és műfaji (animációs/élő szereplős) blokkokra osztva vetítik. A Cinemira-díjakról (közel egymillió forintos összdíjazással) idén is gyerekek és kamaszok döntenek, azonban szakmai zsűri és a filmkritikusok zsűrije is átadja a legjobb filmeknek járó Aranymókus-szobrot.

A fesztivál során premier előtt vetítik a Cannes-ban bemutatott, Annecy-fődíjas Arcót (r. Ugo Bienvenu), amely novemberben kerül az országos mozikínálatba, Michel Gondry Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon díjazott filmjét, a Maya, adj egy címet! animációt, a Frida Kahlo gyerekkorát feldolgozó Hello Fridát, Szoboszlay Esztertől a Találkozást, amely 2023-ban megnyerte a Cinemira pitch fórumát, és S. Papp Mátétól a Mestert, aki e megmérettetés 2024-es kiadásában különdíjban részesült. A szervezők ígérete szerint kivételesen nagyvásznon lesz látható David Lynch Twin Peaks – Tűz, jöjj velem! című kultfilmje is a Cinema City Mammutban. A közönség találkozhat vetítés előtti beszélgetésen Deák Kristóf és Nemes Jeles László Oscar-díjas rendezőkkel – utóbbi Oscarra nevezett  című filmje is premier előtt látható a fesztiválon.

Nemzetmagány – Nemes László: Árva

2025. szeptember 6.

Nemes László harmadik nagyjátékfilmjével szintén a kollektív nemzeti traumák kérdéseit vizsgálja egy bensőséges családtörténeten keresztül, a rendező visszatérő témájához ugyanakkor az Árva esetében a korábbiaktól eltérő, hagyományosabb formanyelv társul.

Olvasd tovább  

A gyermek- és ifjúsági filmfesztivál létrehozói így írják le idei, rövidfilmes versenyszekciójukat: „olyan, a gyerekeket érintő témákról szólnak, mint az empátia fontossága (Lena farmja: tele a fészek), a testvérharc (Én jövök!), vagy az iskolai kihívások (A nevem Akiko). De felmerülnek a kamaszok problémái is, így a szülők válása (Középen), az identitáskeresés nehézségei (Járd az utam), vagy a teljesítménykényszer (Bátorság)”. A kamaszoknak szóló élő szereplős rövidfilmek közt külön összeállítást szentelnek idén az első szerelem témájának a Szerelmi ügyek blokkban, „de terítékre kerül a kiközösítés (Az ember illata), az iskolarendszer működése (Az osztály) és a szülő elvesztésének fájdalma (Anya titka) is”.

Az idei Cinemira egyik célja, hogy a gyermekeket megismertesse az ázsiai filmek világával. A Szöuli Nemzetközi Gyerekfilmfesztivál programjából kölcsönöznek most kisiskolásoknak és kamaszoknak szóló rövidfilm-összeállítást, és látható lesz a ChaO című japán anime is.

A fesztivál „Mozizz és alkoss!” jeligéje idén abban manifesztálódik, hogy „a fiatalok részt vehetnek igazi filmes castingon, készíthetnek saját animációs filmet 35 mm-es filmszalagra, kipróbálhatják magukat kaszkadőrként, találkozhatnak filmes állattrénerekkel, megismerhetik a filmes smink- és maszkmesterek szakmáját”. A kisebb korosztály is részt vehet több interaktív programon: természetfotós, csapófestő foglalkozások mellett koncerttel szórakoztatja őket Farkasházi Réka és a Tintanyúl, utána az együttessel közösen forgathatnak videóklipet a gyerekek.

 

Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

erdélyi filmtár

Szavazó

Mi a kedvenc kánikulai filmed?

Szavazó

Mi a kedvenc kánikulai filmed?

Friss film és sorozat