Egy olasz és egy holland filmes szakember, Carlo Chatrian és Mariette Rissenbeek veszi át a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál (Berlinálé) vezetését 2020-tól. „Fiatalabb, nemzetközibb és még inkább kísérletező kedvű” lesz a szemle.
A kettős vezetés Dieter Kosslick fesztiváligazgató megbízatásának lejárta után veszi át a stafétát, jelentették be pénteken Berlinben.
Carlo Chatrian filmes újságíró, a Locarnói Fesztivál művészeti igazgatójaként ismert, 2013 óta vezeti a svájci filmfesztivált. A Berlinálén is művészeti igazgatóként dolgozik majd.
Mariette Rissenbeek ügyvezető igazgatóként vesz részt a Berlinálé vezetésében. A holland producer a nyolcvanas évek óta Németországban él, 2010 óta a német filmek külföldi terjesztésével foglalkozó German Films Service + Marketing ügyvezető igazgatója.
A Berlinálé az új kettős vezetés révén Dieter Kosslick távozása után is megmarad „politikai karakterű, igényes programot kínáló közönségfesztiválnak”, de tovább is lép majd, „fiatalabb, nemzetközibb és még inkább kísérletező kedvű lesz” - húzta alá Monika Grütters, a német szövetségi kormány kulturális ügyekért felelős államminisztere, hangsúlyozva, hogy sok művész és filmes szakember éppen ezt az elvárást fogalmazta meg a Berlinálét 2001 óta vezető Dieter Kosslick utódlásáról folytatott vitában.
A Berlinálé a cannes-i és a velencei mellett a legjelentősebb az A-kategóriás filmfesztiválok sorában, idén csaknem 500 ezer látogatója volt, éves költségvetése nagyjából 25 millió euró. A szemle a magyar filmművészet fontos bemutatkozási fóruma is, fődíját, az Arany Medvét 2017-ben Enyedi Ildikó nyerte el Testről és lélekről című alkotásával.
(MTI)