A tengeralattjáró, a Végtelen történet és a Trója rendezője 81 éves volt, hasnyálmirigy-rákban szenvedett.
A Hollywoodban profizmusa és alapossága miatt tisztelt Wolfgang Petersen az észak-német Emdenben született. Apja tengerésztiszt volt, és a gyerek Wolfgang is a tenger bűvöletében cseperedett. Hamburgban végzett aztán drámaiskolát, és közben megismerkedett a super8-as filmezéssel. Színházi karrierje is Hamburgban kezdődött, rendezőként és színészként is szerencsét próbált, miközben rövidfilmeket rendezett, majd televíziós megrendelésre készített egy sor ismeretterjesztő filmet.
Első mozis sikerét 1974-ben aratta az Einer von uns beiden című romantikus akció-thrillerrel, ami megnyitotta az utat a Tatort (1970) című népszerű krimisorozat előtt: Petersen a széria hat részét rendezte.
1983-ban eljutott az Oscar-díj előszobájába. Három évvel korábban a Bavaria stúdió felkérte A tengeralattjáró (Das Boot) rendezésére, a bemutató 1981-ben volt. A 32 millió márkás költségvetésből Petersen realisztikus és szívszaggató történetet mesélt egy tengeralattjáró legénységéről. A sztori szerint egy csapat tapasztalatlan, a náci ideológiától elvakított német fiatal 1941-ben bevetésre indul az atlanti csatába, a szövetségesek ellen; kezdeti lelkesedésük hamar elpárolog, amint megtapasztalják a háború poklát, és az acélkoporsóba zárva kénytelenek felvenni az idegőrlő és kimerítő harcot a természet erőivel és a láthatatlan ellenséggel egyidőben. A BAFTA-díjra, Golden Globe-ra és hat kategóriában Oscar-díjra jelölt filmet 1985-ben miniszéria formájában újra bemutatták.
Petersen szintén a München melletti Bavaria Filmstúdióban forgatta le az 1984-ben bemutatott Végtelen történet (Die unendliche Geschichte / Never Ending Story) című, gyerekeknek szánt fantasyt, amely ugyan német viszonyok között egyértelmű kasszasikernek bizonyultl, nagyobb nemzetközi visszhangot nem keltett. Ez volt első, angolul beszélő filmje – a második, a Kedves ellenségem (Enemy Mine, 1985) című sci-fi már szerény nemzetközi sikernek örvendett.
Petersen 1987-ben Santa Monicába költözött, ahol parádés szereposztással (dolgozott Clint Eastwooddal, Harrison Forddal, George Clooney-val, Brad Pitt-tel stb.) rendezett blockbustereket, köztük a Célkeresztben-t (In Line of Fire, 1993), Az elnök különgépét (Air Force One, 1997) és a Trója (Troy, 2004) című eposzt, ami egymaga 497,4 millió dolláros nemzetközi bevételt könyvelt el. Ugyanebben az időszakban készült katasztófafilmjei, A vírus (The Outbrake, 1995) és a Viharzóna (The Perfect Storm, 2000) azonban negatív kritikákat kaptak, amelyek a valós drámát és a karakterek kidolgozottságát hiányolták. 2006-os filmje, a Poseidon egyenesen bukás volt, a kritikusok és a közönség előtt egyaránt, sőt, a filmet Arany Málnára jelölték az év legrosszabb filmje kategóriában.
Petersen ezután egy időre visszavonult a rendezéstől, egy évtizednek kellett eltelnie utolsó filmje, a német Négyen a bank ellen (Vier gegen die Bank) című bankrablós vígjáték 2016-os bemutatójáig. A film otthon sikeres volt, Jupiter-díjra jelölték a legjobb német film és a legjobb német színész kategóriában.
Wolfgang Petersen 2022. augusztus 12-én hunyt el a kaliforniai Brentwoodban.
(IMDb)