Közzétették a Magyar Mozgókép Díjak idei jelöltlistáját Közzétették a Magyar Mozgókép Díjak idei jelöltlistáját

Közzétették a Magyar Mozgókép Díjak idei jelöltlistáját

A legjobb nagyjátékfilm kategóriában A feleségem története, A játszma, a Külön falka, Az unoka és a Magyar Passió versenyez.

A Magyar Mozgókép Díj előzsűri bizottsága kategóriánként melyik 5 alkotást és alkotót jelöli 2022-ben a Magyar Mozgókép Díjakra. A korábbi gyakorlattal ellentétben idén a Magyar Mozgókép Díj előzsűri bizottságába a Magyar Filmakadémia szekciói mellett kategóriánként egy-egy tagot delegált a Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa, a Nemzeti Filmintézet, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói, valamint a Magyar Operatőrök Társasága (HSC). Az ő szavazataik alapján dőlt el, hogy mely alkotásokat és alkotókat jelölik a Magyar Mozgókép Díjakra.

A legtöbb szavazatot kapott öt-öt alkotás és alkotó közül a Magyar Filmakadémia tagsága titkos szavazással dönt majd a nyertesekről. Az ünnepélyes díjátadóra június 12-én a Magyar Mozgókép Fesztiválon kerül sor, ahol 20 kategóriában adják át a legjobbaknak a Magyar Mozgókép Díjakat.

A jelöltek teljes listája

Legjobb játékfilm 

  • A feleségem története (r. Enyedi Ildikó, p. Mécs Mónika)
  • A játszma (r. Fazakas Péter, p. Lajos Tamás)
  • Külön falka (r. Kis Hajni, p. Berkes Júlia, Zachar Balázs)
  • Az unoka (r. Deák Kristóf, p. Zákonyi S. Tamás)
  • Magyar Passió (r. Eperjes Károly, p. Hábermann Jenő)

Legjobb tévéfilm

  • Ida regénye (r. Goda Krisztina, p. Lajos Tamás)
  • Kék róka (r. Pacskovszky József, p. Helmeczy Dorottya és Kálomista Gábor)
  • Attila, Isten ostora (r. Vidnyánszky Attila, p. Lajos Tamás)
  • Bors néni (r. Novák János, p. Mihályfy Borbála, Pék Csaba)
  • Korai menyegző (r. Vékes Csaba, Olt Tamás, p. Roskó Péter, Fülöp Péter)

Legjobb egészestés dokumentumfilm

  • Egy mindenkiért (r. Muhi András Pires, p. Muhi András Pires, Horváth-Szabó Ágnes, Mesterházy Ernő)
  • Bereményi kalapja (r. Papp Gábor Zsigmond, p. Herner Dániel)
  • Triptichon: Esterházy János élete és öröksége (r. Zsigmond Dezső, p. Csányi János)
  • Dívák (r. Kőrösi Máté, p. Csukás Borbála, Oláh Kata)
  • A bereki ember (r. Bertha Lívia, p. Dr. Kovács Zoltán, Lajos Tamás, Vida Joe)

Legjobb rövid dokumentumfilm

  • Otthon, otthon (r. Nagy Anikó Mária, Szabó Attila, p. Hajnal Gergely)
  • Jankovicsok (r. Szabó Szonja, p. Csortos Szabó Sándor)
  • 101 magyar népmese (r. Novák Tamás, p. Novák Tamás)
  • A varázsló – Csernus Tibor festőművész (r. Surányi András, p. Csáky Attila)
  • Mi, svábok mindig jó magyarok voltunk (r. László Gábor, p. Huth Gergely)

Legjobb kisjátékfilm

  • Szelfi Egyetem (r. Bánszki Kristóf, p. Dr. Nagy Endre)
  • Diszkó Diktátor (r. Kőváry Dániel, p. Kőváry Dániel)
  • Magunk maradtunk (r. Kovács Ákos, p. Hábermann Jenő)
  • Elfelejtett nemzedék (r. Aracsi Norbert, p.  Gundy Kristóf, Verebélyi Gábor)
  • Missing light (r. Török Előd, p. Kádár Márk)

Legjobb animációs film

  • Otthon (r. Rofusz Kinga, p. Klingl Béla)
  • A piros veréb (r. Rófusz Ferenc, p. Hajdú Zsófia)
  • ACID (r. Koós Árpád, p. Klingl Béla)
  • Janó Manó és az elveszett harmatcseppek 12. rész: Hajsza a Határvidéken (r. Miklósy Zoltán, Herkó Attila, p. Konrád Éva)
  • Legendás család (r. Glaser Kati, p. Mikulás Ferenc)

Legjobb elsőfilmes rendező

Legjobb tévésorozat

  • A mi kis falunk 5. évad 18. rész – A barátnő (r. Kapitány Iván, Lóth Balázs, v. p. Kapitány-Diószegi Judit, RTL , k. p. Herman Péter)
  • Doktor Balaton 1. évad 80. rész (r. Cibulya Nikol, Csicskár Dávid, Fazekas Csaba, Gergely Zoltán, Politzer Péter, v. p. Kapitány-Diószegi Judit, p. Kapitány Iván, Boris Mihály, TV2, k. p. Csányi Márton)
  • Shakespeare/37 – Montague és Capulet (r Magács László, p. Csutak Tamás, Herner Dániel, Magács László)

Egyedi alkotói kategóriák:

Legjobb rendező

  • Fazakas Péter (A játszma)
  • Deák Kristóf (Az unoka)
  • Enyedi Ildikó (A feleségem története)
  • Papp Gábor Zsigmond (Bereményi kalapja)
  • Eperjes Károly (Magyar passió)

Legjobb női főszereplő

  • Hámori Gabriella (Legjobb tudomásom szerint)
  • Mentes Júlia Virgínia (Ida regénye)
  • Mészáros Blanka (Kilakoltatás)
  • Léa Seydoux (A feleségem története)
  • Molnár Piroska (Bors néni)

Legjobb férfi főszereplő

  • Thuróczy Szabolcs (Szia, Életem!)
  • Eperjes Károly (Magyar passió)
  • Kulka János (A játszma)
  • Mátray László (Attila, Isten ostora)
  • Dietz Gusztáv (Külön falka)

Legjobb operatőr

  • Rév Marcell (A feleségem története)
  • Nyoszoli Ákos (Külön falka)
  • Maly Róbert (Az unoka)
  • Nagy András (A játszma)
  • Dobos Tamás (Eltörölni Frankot)

Legjobb forgatókönyvíró

  • Köbli Norbert (A játszma)
  • Szántó Fanni–Kis Hajni (Külön falka)
  • Enyedi Ildikó (A feleségem története)
  • F Várnai Péter, Horváth Áron, Petrik András (Magyar passió)
  • Grosan Cristina–Rainer-Micsinyei Nóra (A legjobb dolgokon bőgni kell)

Legjobb hangmérnök/hangmester

  • Stefano Campus (A feleségem története)
  • Balázs Gábor (A játszma)
  • Dusan Kozák (Külön falka)
  • Zányi Tamás (Eltörölni Frankot)
  • Madaras Attila (El a kezekkel a papámtól!)

Legjobb zeneszerző

  • Szirtes Edina „Mókus” (Korai menyegző)
  • Rakonczai Viktor (El a kezekkel a papámtól!)
  • Vígh Dávid, Zságer Balázs (Eltörölni Frankot)
  • Borsos Oleg (Külön falka)
  • Csengery Dániel (Ida regénye)

Legjobb vágó

  • Bartos Bence (Bereményi kalapja)
  • Kovács Zoltán (A játszma)
  • Rumbold László (Attila, Isten ostora)
  • Szalai Károly H. S. E. (A feleségem története)
  • Gorácz Vanda (Külön falka)

Legjobb díszlettervező

  • Valcz Gábor (El a kezekkel a papámtól!)
  • Bozóki Mara (Kék róka)
  • Oleksandr Bilozub (Attila, Isten ostora)
  • Takács Eszter (Korai mennyegző)
  • Horváth Viktória – Nánássy Zsolt (Nagykarácsony)

Legjobb jelmez

  • Flesch Andrea (A feleségem története)
  • Giliga Ilka (Külön falka)
  • Keszei Borbála (Nagykarácsony)
  • Kemenesi Tünde (A játszma)
  • Tóth Linda Rita (Legjobb tudomásom szerint)

Legjobb maszk

  • Kreuzer Barbara (A feleségem története)
  • Hortobágyi Ernella (A játszma)
  • Bujdosó Magdolna (Magyar Passió)
  • Kriskó Ancsa (Az unoka)
  • Kund Barbara (El a kezekkel a papámtól!)

Legjobb mellékszereplő

  • Sergio Rubini (A feleségem története)
  • Andai Kati (Külön falka)
  • Hámori Gabriella (A játszma)
  • Hernádi Judit (A legjobb dolgokon bőgni kell)
  • Nagypál Gábor (El a kezekkel a papámtól!)

Idén június 9. és 12. között rendezik meg a Magyar Mozgókép Fesztivált, ahol a legfrissebb magyar filmeket láthatja a közönség. A hard core rajongók május 15-éig válthatnak early bird bérletet és lesz diák, nyugdíjas, valamint helyi kedvezmény is. A Magyar Mozgókép Fesztivál a magyar film ünnepe a csodálatos Veszprém-Balaton régióban, különleges élmény a közönségnek és pezsgő találkozó a magyar filmeseknek. A legújabb magyar alkotások premierjével, izgalmas sztárokkal, felejthetetlen moziélménnyekkel várják a nézőket Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban a mozikban és szabadtéri vetítéseken.

(a szervezők közleménye)

Na de mi van akkor, ha megígérjük, hogy legfeljebb heti egy hírlevelet küldünk, és mindegyik hasznos lesz?

Na de mi van akkor, ha megígérjük, hogy legfeljebb heti egy hírlevelet küldünk, és mindegyik hasznos lesz?

Friss film és sorozat

  • Ők (Men)

    Színes filmdráma, horror, sci-fi, 100 perc, 2022

    Rendező: Alex Garland

  • Háromezer év vágyakozás

    Színes fantasy, filmdráma, romantikus, 108 perc, 2022

    Rendező: George Miller

Szavazó

Melyik a kedvenc Hans Zimmer-filmzenéd?

Szavazó

Melyik a kedvenc Hans Zimmer-filmzenéd?

Friss film és sorozat

  • Ők (Men)

    Színes filmdráma, horror, sci-fi, 100 perc, 2022

    Rendező: Alex Garland

  • Háromezer év vágyakozás

    Színes fantasy, filmdráma, romantikus, 108 perc, 2022

    Rendező: George Miller