Tíz évvel a Filmes értékmegőrzés és közösségépítés konferencia után helyzet- és feladatösszegző szimpóziumra kerül sor június 4-én, a budapesti Francia Intézetben.
„10 évvel ezelőtt megkeresett egy fiatal magyar filmrendező Párizsban azzal, hogy hallotta, hogy a magyar filmörökséget képviselem (akkor már 10 éve forgalmazóként) Franciaországban és hogy hallottam-e, hogy a Filmarchívum felkerült a bezárandó intézmények listájára és tennünk kellene valamit – foglalja össze az esemény háttértörténetét közösségi oldalán Ráduly György, az NFI Filmarchívum igazgatója és a konferencia egyik kezdeményezője. – Először egy figyelemfelkeltő filmen gondolkodott, de a beszélgetésünk során kikristályosodott egy nemzetközi konferencia ötlete a filmmegőrzés és a filmörökség elérhetővé tételének fontosságáról, valamint egy budapesti Cinemathèque/Filmmúzeum iránti igényről. A fiatal rendező Kerékgyártó Yvonne volt. Összefogtunk és saját erőforrásból megszerveztük az eseményt, valamint a fantasztikus Kastner Judit hathatós segítségével kiegészülve. Yvonne hozta a magyar résztvevőket és a helyszíni logisztikai szervezést, én intéztem a helyszínt és a külföldi szakmai vendégeket a La Cinémathèque française-ből és az Eye Filmmuseum-ból. Minden költséget saját zsebből fizettünk. Az eseményen előadók és beszélgető partnerek voltak: Emilie Cauquy (Emilija Kokinova), Massimo Benvegnù, Orosz Annaida, Kurutz Márton, Gelencsér Gábor, Kende János, Szabó Gábor, Teszler Tamás, Muszatics Péter, Fejes Katalin voltak. A konferencia után felkérést kaptam a Filmalaptól (aminek a vezetése már tervezte a Filmarchívum átvételét és megmentését), hogy készítsek egy tervdokumentaciót a Filmarchívum alap küldetéseinek (megőrzés, terjesztés, oktatás) átfogó modernizációjára vonatkozóan. A beérkezett javaslatok közül az enyém került kiválasztásra és azóta az archívum vezetőjeként, egy kiváló csapattal együtt koherens módon valósítjuk meg az akkor vállaltakat. 2017 januárja óta Yvonne is ennek a munkának az egyik nagyon fontos szereplője.”
A tíz évvel későbbi szimpózium mögött is ez a csapat áll, céljuk a „státuszolás”: helyzetjelentés és a hátralevő feladatok megfogalmazása.
Az egy napos, nyilvános eseménysorozat előadásain és kerekasztal-beszélgetésein magyar és külföldi szakemberek is részt vesznek. A program a következő:
- 09:30 Megnyitó
- 09:40–10:30 A 90 éves La Cinémathèque française
Előadó: Frédéric Bonnaud igazgató, La Cinémathèque française, Q+A-moderátor: Ráduly György igazgató, NFI–Filmarchívum / francia nyelven, tolmácsolás magyar nyelvre - 10:30–10:55 Filmmegőrzés és terjesztés az elmúlt tíz évben: egy magyar Cinematheque tervei
Előadó: Ráduly György igazgató, NFI–Filmarchívum / magyar nyelven - 11:00–11:30 Milyen legyen egy magyar Cinematheque?
Kerekasztal résztvevők: Varró Attila filmes szakíró, Vincze Teréz filmkritikus, egyetemi oktató, Barkóczi Janka filmgyűjteményi és kutatási vezető, NFI–Filmarchívum
Moderátor: Kovács Bálint író, a HVG filmes újságírója / magyar nyelven - 11:30–12:00 Kávészünet
- 12:00–12:20 A CICAE (Int. Confederation of Arthouse Cinemas) közönségépítési módszerei
Előadó: Dr. Christian Bräuer elnök, CICAE – Int. Confederation of Arthouse Cinemas / angol nyelven, tolmácsolás magyar nyelvre - 12:20–13:00 A filmörökség modern közönsége
Kerekasztal résztvevők: Rév Dániel (Cinema Niche, BIFF, Budapest Film), Erdős Emese (Klassz program, oktatási menedzser, NFI–Filmarchívum), Farkas Attila (Pannónia Entertainment), Demeter Éva (TISZApARt Mozi, Alexandre Trauner ART/Film Fesztivál) / magyar nyelven