A Japán Alapítvány Budapesti Iroda idén először online formában mutatja be a japán filmtermés legjavát 2021. február 26. és március 7. között. Az eredeti nyelven, magyar vagy angol felirattal vetített filmeket egész Magyarországról meg lehet majd nézni.
Az idei az eddigi legnagyobb repertoárt felsorakoztató rendezvény az alapítvány történetében, ugyanis idén 30 japán filmet hoz el Magyarországra a JFF PLUS Online Japán Filmfesztivál, köztük a 2020-ban bemutatott Maeda Építőipari Vállalat – Fantázia Reklámosztály, valamint Az utolsó 30 perc című alkotások. Az utóbbi évek sikerfilmjei közt szerepel a kínálatban a Mielőtt a kávé kihűl és a Kis éji zene, valamint a japán irodalom szerelmesei is több könyvadaptációból szemezgethetnek (Yonosuke története, A nagy átkelés). Természetesen a japán filmipar egyik húzóágazatának számító animációban is bővelkedik a program, így a hatalmas rajongótábort magának tudható Production I.G. Stúdió és a megható stop-motion munkáiról ismert Yashiro Takeshi rövidfilmjei is elérhetőek lesznek.
„Nagy öröm számomra, hogy egyszerre 30 filmet is megoszthatunk a magyar közönséggel, melyeket eredeti nyelven, magyar felirattal tekinthetnek meg. Mivel az utazás lehetősége jelenleg korlátozott, szeretnénk a mozizás élményén keresztül közelebb hozni a felkelő nap országát – idézi a budapesti iroda igazgató asszonyát, Fujii Mamit a szervezők közleménye. – A fesztivál programjában megannyi elgondolkodtató, vagy épp kacagtató mű szerepel, mint például Az élet kulcsa, de vannak köztük a családi kötelék szépségét szívfacsaróan bemutató történetek is, mint a Mielőtt a kávé kihűl. Szívből remélem, hogy a különböző témák közt mindenki talál kedvére valót, és az otthon melegében jobban megismerhetik majd országom kultúráját.”
A fesztivál ideje alatt a https://watch.jff.jpf.go.jp weboldalon minden nap három-három film lesz elérhető, amelyeket 24 órán keresztül akár többször is újranézhet a közönség, választható magyar vagy angol felirattal. Magyar nyelvű filmleírások és bővebb információ az alapítvány budapesti irodájának a honlapján található.
A Japán Alapítványt a japán kormány hozta létre azzal a céllal, hogy nemzetközi kulturális kapcsolatokat építsen ki és ápoljon világszerte. Az Alapítvány legfontosabb feladata, hogy terjessze a japán nyelvet és kultúrát és hogy elősegítse a népek közötti kölcsönös megértést. Főbb tevékenységi területei a japán nyelvoktatás, művészeti és kulturális cserekapcsolatok, japanisztikai kutatások és kutatói csereprogramok. A Budapesti Iroda 1991-ben történt megalapítása óta, közel 30 éve fáradozik azon, hogy közelebb hozza Japánt Magyarországhoz. Változatos kulturális programok mellett, gazdag könyvtárral, valamint évente megújuló nyelvtanfolyamokkal várja az érdeklődőket – összegez a közlemény.