Életének 73. évében meghalt Gémes József Balázs Béla-díjas kiváló művész, rajzfilmtervező és -rendező, a többi között a Daliás idők, a Hugó, a víziló vagy a Vili, a veréb alkotója.
A művészt április 13-án érte el a halál, az alkotótól szűk körben vettek végső búcsút családtagjai, barátai – tájékoztatta csütörtökön az MTI-t a Magyar Filmművészek Szövetsége.
Gémes József 1939-ben született Budapesten. 1961-ben vették fel az Iparművészeti Főiskolára, ahol díszítőfestő főtanszakon többek között Z. Gács György és Nepp József tanították a szakmára. 1966-ban kapott rajzfilmrendező-tervező diplomát. 1965 óta a Pannónia Filmstúdió munkatársa. Sorozatfilmekben mozdulattervező, 1969 óta rendez.
„A 60-as évek végén, 70-es évek elején jelenik meg a bizarr szituációk, fekete humor, morbid komikum alkalmazása a hazai animációs filmekben, melynek egyik kiemelkedő képviselője. Ekkor alakul ki a csak rá jellemző, sajátos groteszk stílusa. Elgondolkodtató, rövid, kulcspoénra épített filmjeiben szívesen alkalmazza a festészet eszközeit” – írta a szövetség az életrajzban, amelyben a szervezet rámutat, hogy Gémes József alkotásaiban legtöbbször az antihumánus vagy bántóan naiv beidegződések ellen emel szót.
Az alkotó nevéhez fűződnek a többi között a Koncertisszimo, az Infantilizmus, a Díszlépés, a Temetés, az Esemény, a Vetélkedő, A torkos menyét című filmek, emellett mozdulattervezőként közreműködött a Peti, a békaember és a népszerű Gusztáv-sorozat epizódjaiban is. Egészestés filmjei között van a Daliás idők, a Hugó, a víziló, a Vili a veréb, A hercegnő és a kobold, a Vacak, az erdő hőse vagy az Ének a csodaszarvasról.
Filmjeit számos díjjal ismerték el, elnyerte a többi között: chicagói Ezüst Hugó-díjat, a krakkói Aranysárkány-díjat, a kecskeméti Kategóriadíjat vagy például a Fort Lauderdale legjobb gyermekfilm díját.
(MTI)